ΝΒΑ: Ακάθεκτοι οι Λέικερς με φοβερό ΛεΜπρόν! (Video)

2019-11-26T07:37:24+00:00 2019-11-26T07:38:33+00:00.

26/Nov/19 07:37

Αρκετοί φανς των Λέικερς βρέθηκαν στο Σαν Αντόνιο για να φωνάξουν “MVP, MVP” στον ΛεΜπρόν Τζέιμς που τους αποζημίωσε με μία “βίντατζ” εμφάνιση 33 πόντων και 13 ασίστ, οδηγώντας τους Λέικερς στη νίκη με 114-104 επί των Σπερς!

Τι αντίθεση βεβαίως, από τις αποδοκιμασίες που άκουγε από τους φανς των Σπερς, παλιότερα στους επικούς τελικούς με τους Χιτ το 2013 και το 2014.

Ο Τζέιμς πέτυχε 12 πόντους στην τέταρτη περίοδο (και πέντε ασίστ) όταν οι Λέικερς πέτυχαν σκορ +6 και +12 συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο κυριάρχησαν έναντι των γηπεδούχων.

Ο “Βασιλιάς” μέτρησε 33 πόντους με έχοντας 4/7 τρίποντα και 13/24 σουτ εντός πεδιάς κι έτσι έγινε ο πέμπτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ με +12.000 εύστοχα σουτ κι ακολουθεί τους Τζαμπάρ, Μαλόουν, Τσάμπερλεν και φυσικά τον Μάικλ Τζόρνταν.

Οι Λέικερς πέτυχαν την 8η σερί νίκη τους, δεύτερη φέτος στο Σαν Αντόνιο και κρατάνε πάντα την πρώτη θέση στη Δύση κι ολόκληρο το ΝΒΑ, με βραχεία κεφαλή από τους Μπακς του Γιάννη (15-2 έναντι 14-3)!

Ο Άντονι Ντέιβις πέτυχε 19 πόντους (αλλά με 7/19 σουτ) και πρόσθεσε 12 ριμπάουντ και έξι ασίστ ενώ 14 έβαλε ο Κάλντγουελ-Πόουπ με 3/5 τρίποντα και 13 ο Ραζόν Ρόντο με 3/3 σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα.

Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ πέτυχε 30 πόντους κι ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν 24 αλλά οι δύο ηγέτες των Σπερς δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν τη 12η ήττα για την ομάδα τους, που έπεσε στο 6-12.