Κλίπερς: Καουάι και Πολ Τζορτζ σταμάτησαν τον Ντόντσιτς (Video)

2019-11-27T05:47:23+00:00 2019-11-27T05:47:23+00:00.

27/Nov/19 05:47

kawhi

O Λούκα Ντόντσιτς ήξερε πως θα βρει μπροστά του μερικούς από τους σκληρότερους και αρτιότερους αμυντικούς του ΝΒΑ. Δεν τα κατάφερε απέναντι τους…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Καουάι Λέοναρντ πέτυχε 28 πόντους κι ο Πολ Τζορτζ 17 στην πρώτη περίοδο από τους συνολικά 26 (και ρεκόρ καριέρας με έξι κλεψίματα) για τους Κλίπερς που πέρασαν μαρς από το Ντάλας, επικρατώντας με 114-99!

Από το πρώτο ημίχρονο οι Κλίπερς έδειξαν ποιος θα είναι το αφεντικό του αγώνα παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 16 πόντους διαφορά, ξέφυγαν ακόμα και με 21 και ποτέ δεν απειλήθηκαν. Πέτυχαν μάλιστα την έκτη σερί νίκη τους, ενώ για τους Μάβερικς ήταν η πρώτη ήττα μετά πέντε συνεχόμενες επιτυχίες.

Το μυστικό των Κλίπερς ήταν φυσικά στην άμυνα. Κράτησαν για πρώτη φορά τους Μάβερικς κάτω από τους 100 πόντους ενώ ο Λούκα “βασανίστηκε” από τις διαρκείς αλλαγές πάνω του και τα νταμπλ τιμ.

Ο Λούκα μέτρησε 22 πόντους με 4/14 σουτ (0/8 τρίποντα και 14/16 βολές), οκτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ, ενώ υπέπεσε σε επτά λάθη. Για τον Ντόντσιτς αυτά είναι κακά νούμερα όπως καταλαβαίνετε, αφού είχε τέσσερα σερί ματς με +30 πόντους και +10 ασίστ. Αριθμός ρεκόρ στην ιστορία των Μάβερικς αυτός.

Ούτε ο Κρίσταπς Πορζίνγκις κατάφερε πολλά πολλά, μένοντας στους 15 πόντους.

Ο Πάτρικ Μπέβερλι φορτώθηκε νωρίς με φάουλ πάνω στον Ντόντσιτς που εκτέλεσε 11 βολές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτό το γεγονός έβαλε στο παιχνίδι νωρίτερα τον Λου Ουίλιαμς που τέλειωσε το ματς με 21 πόντους και 4/7 τρίποντα.

Οι Μάβερικς πήραν μία πνοή με την είσοδο του Μπαρέα στην τρίτη περίοδο (12π. συνολικά) μειώνοντας στους 14, αλλά οι Κλίπερς εύκολα ανέβασαν πάλι τη διαφορά στους 21, πριν χαλαρώσουν λιγάκι στο τέλος.

Οι “Κλιπς” ανέβηκαν στην τρίτη θέση της δυτικής περιφέρειας με ρεκόρ 13-5 (2-4 εκτός έδρας), ενώ οι Μάβερικς ακολουθούν λίγο πιο πίσω με ρεκόρ 11-6.