Μπακς: Στις 9 σερί νίκες κόντρα στους Χοκς, μοιράζει “30άρες” ο Γιάννης! (vid)

2019-11-28T06:58:21+00:00 2019-11-28T07:04:41+00:00.

28/Nov/19 06:58

Οι Μπακς καθάρισαν στη τέταρτη περίοδο τους Χοκς και έφτασαν στην 9η σερί νίκη τους, με τον Γιάννη να συνεχίζει τις ”30άρες”!

Ένα ημίχρονο αρκούσε για τους Μπακς, προκειμένου να ”κόψουν” τα φτερά των Χοκς. Στο Μιλγουόκι, τα ”Ελάφια” κέρδισαν με 111-102 την ομάδα της Ατλάντα και πλέον μετρούν 9 συνεχόμενες νίκες και συνολικά 15 σε 18 ματς. Όσο για τους ηττημένους, συνεχίζουν χαμηλά με μόλις 4 νίκες σε 18 αγώνες.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά με 33-17, γρήγορα όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έστειλαν το ματς στο -1 (60-59), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Το δεύτερο μέρος και κυρίως η τελευταία περίοδος, με το επιμέρους της 30-20, ήταν το καθοριστικότερο σημείο του ματς, το οποίο έδωσε τη νίκη στους Μπακς, τη δεύτερη φετινή κόντρα στους Χοκς. Το 102-97 του 45′ έγινε στο -1:44′ 107-97, σερί 5-0, που έκανε τη διαφορά.

Τίποτα φυσικά δεν θα είχε γίνει, αν δεν υπήρχε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Ο MVP ήταν και πάλι φοβερός με 30 πόντους (11/18 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/13 βολές), 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 μπλοκς σε 35′ συμμετοχής! Εξαιρετικός στην επιστροφή του ο Κρις Μίντλετον με 16 πόντους, ενώ 13 πόντους με 8 πόντους είχε ο Ερσάν Ιλιασόβα.

Όλα τα λεφτά για τους Χοκς το πρώην ”Ελάφι”, Τζαμπάρι Πάρκερ με 33 πόντους, 14 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 29 με 7 ασίστ είχε ο Τρέι Γιανγκ.

Τα 12λεπτα: 33-17, 60-59, 81-82, 111-102