Μπακς: Σάρωσε ο Γιάννης, πρώτοι στο ΝΒΑ με 12 σερί νίκες! (Video)

2019-12-03T06:20:15+00:00 2019-12-03T06:20:15+00:00.

03/Dec/19 06:20

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο χρειάστηκε 14 λεπτά για να κάνει το 20ο του νταμπλ νταμπλ και 22 συνολικά συμμετοχής κι οι Μπακς διέλυσαν με 132-88 τους Νικς για να ανέβουν στην πρώτη θέση του ΝΒΑ! Ρεκόρ από τον Θανάση…

Ο Γιάννης μέτρησε 29 πόντους και 15 ριμπάουντ σε μόλις 22 λεπτά συμμετοχής και είχε 3/4 τρίποντα και 10/14 σουτ συνολικά! Ήταν ασταμάτητος, ένας χείμαρρος που δεν “έβλεπε” κανέναν μπροστά του και με εντυπωσιακές ενέργειες κατέστρεψε κάθε προσπάθεια άμυνας των Νικς που … κοίταζαν απλά τις προσπάθειες του.

Πρόλαβε επίσης να μοιράσει τρεις ασίστ και στα 14 λεπτά αγώνα (περίπου στα μισά της δεύτερης περιόδου) είχε ήδη πετύχει το νταμπλ νταμπλ ξεκινώντας ίσως από την αρχή το σερί του. Κανένας άλλος παίκτης δεν έχει τόσα νταμπλ νταμπλ φέτος στο ΝΒΑ…

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 33-15 στην πρώτη περίοδο αλλά δεν σταμάτησαν. Ο Αντετοκούνμπο αποσύρθηκε νωρίς (στο 93-54 στα μισά του τρίτου 12λεπτου) αφού η διαφορά μεγάλωνε διαρκώς και στην τέταρτη περίοδο έπαιξε μόνο ο… Αντετοκούνμπο αλλά ο Θανάσης αυτή τη φορά που πέτυχε 10 πόντους κατά της πρώτης του ομάδας στο ΝΒΑ, σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας! Ο διεθνής μας φόργουορντ γνώρισε την αποθέωση από το κοινό των Μπακς που χειροκρότησε κάθε σουτ του Θανάση (4/6 και 2/4 βολές συν τρεις ασίστ).

Οι Μπακς με ρεκόρ 18-3 ανέβηκαν στην πρώτη θέση του ΝΒΑ μετά τη 12η συνεχόμενη νίκη τους, λίγο μπροστά από τους Λέικερς που έχουν ρεκόρ 17-3!

Πέρα από το γεγονός ότι το σερί των Μπακς είναι το πιο μεγάλο φέτος στο ΝΒΑ, αποτελεί ρεκόρ για τον οργανισμό από τη σεζόν 1981-82! Και συνεχίζουν ακάθεκτοι. Οι Νικς, αντίθετα, με 4-17 έχουν πέσει στην τελευταία θέση της Ανατολής, ελάχιστα καλύτερα από το χειρότερο ρεκόρ του ΝΒΑ που έχει μείνει στα χέρια των Ουόριορς

Ο Ντι Τζέι Ουίλσον πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 19 πόντους, ενώ ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 16 επιστρέφοντας στο βασικό σχήμα των Μπακς, με τον Τζορτζ Χιλ να βάζει 14.

Ο Τζούλιους Ραντλ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νικς, ενώ ο Ντάμιεν Ντότσον πρόσθεσε 15.

Δείτε τι έγινε στο Μιλγουόκι με τους Μπακς να κάνουν το 9-1 στην έδρα τους…