ΝΒΑ: Όταν οι Χοκς κέρδισαν έναν αγώνα δίχως να σκοράρουν ούτε έναν πόντο! (videos)

2019-12-04T17:35:37+00:00 2019-12-04T18:28:43+00:00.

04/Dec/19 17:35

Το αίτημα των Ρόκετς για αλλαγή του αποτελέσματος ή επανάληψη των τελευταίων λεπτών του αγώνα με τους Σπερς “ξύπνησε” μνήμες από την τελευταία φορά που συνέβη κάτι παρόμοιο.

Του Γιάννη Γιανναράκη/ info@eurohoops.net

Τα ξημερώματα της Τετάρτης οι Χιούστον Ρόκετς έπεσαν “θύμα” μιας διαιτητικής απόφασης που δεν συναντάται συχνά στα παρκέ του NBA. O Tζέιμς Χάρντεν έφυγε μόνος του στον αιφνιδιασμό, κάρφωσε, όμως η μπάλα έπαιξε πολύ παράξενο παιχνίδι και ξεγέλασε τους διαιτητές, οι οποίοι θεώρησαν ότι δεν υπήρξε καλάθι!

To +13 δεν έγινε +15, οι Σπερς αντέδρασαν, επέστρεψαν στο ματς και εν τέλει επικράτησαν μετά από διπλή παράταση! Όπως ήταν λογικό οι Ρόκετς έκαναν αίτημα στη λίγκα προκείμενου να δικαιωθούν. Αυτό που ζητούν είναι η νίκη να επικυρωθεί σε εκείνους, μιας και το τελικό αποτέλεσμα υποθετικά δεν θα ήταν το ίδιο. Σε αντίθετη περίπτωση, επιθυμούν την επανάληψη των τελευταίων 7’51” με το σκορ στο 104-89.

Αν συμβεί κάτι τέτοιο, θα είναι η πρώτη φορά από το 2008 που ένας αγώνας ή μέρους αυτού θα επαναληφθεί μετά από αίτημα μιας ομάδας. Η τελευταία φορά που συνέβη κάτι τέτοιο, λόγος ήταν τα τεκταινόμενα του τελευταίου λεπτού στον αγώνα ΧοκςΧιτ που έλαβε χώρα στις 19 Δεκεμβρίου του 2007. Τότε, το 104-104 της κανονικής διάρκειας έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, με το σκορ στο 112-111 υπέρ της Ατλάντα και 51.9 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Σακίλ Ο’ Νιλ χρεώθηκε με φάουλ πάνω στον Αλ Χόρφορντ. Αυτό ήταν το έκτο φάουλ του “Diesel”, ο οποίος αποβλήθηκε, ενώ παράλληλα ο αντίπαλος του έκανε το 114-111, δίνοντας την ώθηση στην ομάδα του για να κερδίσει εν τέλει με 117-111.

Όμως, είχε προηγηθεί πολύ νωρίτερα ένα κραυγαλέο λάθος. Όπως αποδείχθηκε μετά το τέλος του αγώνα, ο “Shaq” δεν έπρεπε να αποβληθεί, μιας και στην κανονική διάρκεια του αγώνα είχε χρεωθεί με ένα φάουλ που είχε κάνει ο Ουντόνις Χάσλεμ!

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι Χιτ αντέδρασαν και το NBA δέχθηκε την επανάληψη των 52 τελευταίων δευτερολέπτων, με το σκορ στο 114-111 και ο Ο’ Νιλ στα πέντε φάουλ.Όμως, ο λόγος που επαναλήφθηκε το τέλος της αναμέτρησης δεν υπήρχε καν στο παρκέ, καθώς λόγω του βεβαρημένου προγράμματος, αυτά τα δευτερόλεπτα παίχτηκαν τέσσερις μήνες μετά, όταν ο Ο’ Νιλ είχε δοθεί με ανταλλαγή στους Σανς!

Στις 8 Μαρτίου του 2008 λοιπόν, οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για να παίξουν τα εναπομείναντα 52 δευτερόλεπτα. Σε αυτά δεν σκόραρε καμία από τις δύο ομάδες, με το τελικό 114-111 να δίνει ξανά την νίκη στους Χοκς, αυτή την φορά οριστικά.

Μένει να φανεί αν 11 χρόνια μετά, μια ομάδα θα έχει ξανά μια τέτοια δεύτερη ευκαιρία…