Μπακς: Έπιασαν… 13αρι με σούπερ Γιάννη! (Video)

2019-12-05T05:43:49+00:00 2019-12-05T05:43:49+00:00.

05/Dec/19 05:43

Οι Μπακς έπιασαν… 13αρι με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί ακόμα μία σούπερ εμφάνιση στο Ντιτρόιτ!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης πέτυχε 35 πόντους με 4/8 τρίποντα κι οι Μπακς πέρασαν εύκολα από το Ντιτρόιτ με 127-103, φτάνοντας το σερί των νικών τους στον αριθμό 13, κρατώντας έτσι το πρώτο ρεκόρ στο ΝΒΑ! Ήταν η δεύτερη νίκη τους επί τους Πίστονς φέτος, ενώ πέρυσι τους κέρδισαν τέσσερις φορές στην κανονική περίοδο κι άλλες τέσσερις στα πλέι οφ χωρίς ήττα!

Για τους Μπακς είναι το μεγαλύτερο σερί νικών από τη σεζόν 1972-73 και 197-374 όταν μέτρησαν 16 κι αυτό κυνηγάνε τώρα.

Το Μιλγουόκι έκανε ένα 13-2 προς το τέλος του ημιχρόνου όταν προηγήθηκαν με 57-39 και παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 11, ο Γιάννης έβαλε 12 πόντους στο τρίτο 12λεπτο για να “φύγει” το σκορ στο 92-72. Δεν υπήρξε ποτέ επιστροφή από αυτό.

Ο Αντετοκούνμπο πρόσθεσε εννιά ριμπάουντ και δύο μπλοκ και παραδόξως δεν μοίρασε καμία ασίστ. Οι Πίστονς προσπάθησαν να τον εκνευρίσουν και δεν ήταν λίγες οι φορές που απειλήθηκε μεγάλη σύρραξη, αλλά δεν τον επηρέασε καθόλου. Ο Κρις Μίντλετον πέτυχε 17 πόντους και 13 ο Έρικ Μπλέντσο.

Ο Αντρέ Ντράμοντ είχε 23 πόντους και 14 ριμπάουντ για το Ντιτρόιτ που είχε κερδίσει τα δύο προηγούμενα παιχνίδια του με 34 και 33 πόντους. Οι Μπακς αντίστοιχα το έκαναν με 41 και 44 πόντους διαφορά! Ο Λάνγκστον Γκάλογουεϊ με 20 (4/5τρ.) είχε καλή παρουσία από τον πάγκο των Πίστονς.