Γιάννης Αντετοκούνμπο: “STOP” σε τρελό σερί σε ασίστ

2019-12-05T15:53:04+00:00 2019-12-05T19:41:55+00:00.

John Rammas

05/Dec/19 15:53

Χωρίς ασίστ μετά από 306 παιχνίδια και 1.398 ημέρες έμεινε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στη νίκη των Μπακς επί των Πίστονς (103-127) στο Ντιτρόιτ.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Είναι από τους παίκτες που τα κάνουν όλα σε επίθεση κι άμυνα. Τα σχετικά βραβεία κι οι τιμές φτάνουν και περισσεύουν ως απόδειξη. Όπως σε όλες τις περιπτώσεις, όμως, υπάρχει κι η εξαίρεση στον κανόνα. Μία τέτοια εξαίρεση έκανε την εμφάνισή της για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στη Little Caesars Arena του Ντιτρόιτ.

Ναι μεν η ομάδα του πήρε τη νίκη, ναι μεν έφτασε στις 13 διαδοχικές, στο 19-3 κι είναι #1 στην Ανατολή και σε όλο το ΝΒΑ (μαζί με τους Λέικερς), ναι μεν ο ίδιος ήταν ο κορυφαίος όλων για πολλοστή φορά, αλλά η λήξη τον βρήκε χωρίς ασίστ μετά από πάρα πολύ καιρό, χρόνια για την ακρίβεια. Η τελευταία φορά ήταν στις 5/2/16 και στην ήττα των Μπακς από τους Τζαζ (84-81) στη Γιούτα, παιχνίδι στο οποίο είχε μετρήσει 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 3 λάθη σε 33:03, αλλά καμία ασίστ.

Χρειάστηκε να περάσουν 306 παιχνίδια (278 σε κανονική περίοδο και 28 σε playoffs) και 1.398 ημέρες για να μη καταγράψει τίποτε στη στατιστική σε ασίστ κι ενώ μετρά 5,5 μ.ό. φέτος και 4,2 καριέρας (κανονική περίοδος μόνο).

ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ @ ΠΙΣΤΟΝΣ 103-127