Σίξερς: Εκτός έδρας μοιάζουν με… Ουόριορς, τους “πάτησε” ο Μπέρτανς (Video)

2019-12-06T06:48:41+00:00 2019-12-06T06:48:41+00:00.

06/Dec/19 06:48

Όταν βγαίνουν οι Σίξερς από τη Φιλαδέλφεια μοιάζουν με τους… άθλιους φέτος Ουόριορς. Ο Ντάβις Μπέρτανς κι ο ρούκι Ρούι Χατσιμούρα τους “πάτησαν” …

Οι Ουίζαρντς επικράτησαν με 119-113 στην Ουάσινγκτον ρίχνοντας το ρεκόρ των Σίξερς στο 5-7 μακριά από την έδρα τους, εκεί όπου μετράνε ρεκόρ 10-0!

Ο Ντάβις Μπέρτανς πέτυχε ρεκόρ καριέρας με επτά τρίποντα (7/13) και συνολικά 25 πόντους, ενώ ο Ιάπωνας φόργουορντ ήταν πρώτος σκόρερ των Ουίζαρντς με 27 πόντους (11/18 σουτ)! Ο Λετονός μάλιστα, ξεκίνησε με 6/6 τρίποντα και 8/8 σουτ στη δεύτερη περίοδο!

Σε εκείνο το διάστημα οι Ουίζαρντς γύρισαν από το -8 και με σκορ 40-22 πήραν καθαρό προβάδισμα που ουσιαστικά τους έστειλε ως τη νίκη. Ο Μπέρτανς είχε 19 πόντους στη δεύτερη περίοδο συν άλλους τρεις που έβαλε στο τέλος της πρώτης.

Ο Μπράντλεϊ Μπιλ πρόσθεσε 26 ενώ ο Ις Σμιθ είχε 19 και οκτώ ασίστ ως βασικός, αφού ο Αϊζάια Τόμας δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού.

Οι Σίξερς είδαν τον Εμπίντ και τον Σίμονς να κάνουν μαζί 15 (8+7) από τα 21 λάθη της ομάδας τους! Ο πρώτος είχε 26 πόντους και ρεκόρ σεζόν 21 ριμπάουντ, ενώ ο Αυστραλός μέτρησε 17 και 10 ασίστ.

Ο Τομπάιας Χάρις ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σίξερς με 33 πόντους (13/28 σουτ!) αλλά οι Σίξερς δεν κατάφεραν και πάλι να παίξουν εκτός έδρας σαν ομάδα που διεκδικεί τον τίτλο.