Μπακς: Αδιανόητος μέσος όρος διαφοράς στις τέσσερις τελευταίες νίκες τους!

2019-12-07T13:09:56+00:00 2019-12-07T13:09:56+00:00.

07/Dec/19 13:09

Oι Μπακς έφτασαν στις 14 συνεχόμενες νίκες. Οι τέσσερις τελευταίες με αδιανόητο μέσο όρο διαφοράς…

Ο Γιάννης κι οι Μπακς δεν νικούν απλά. Διαλύουν τους αντιπάλους τους! Στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους μέσα σε αυτό το τρομερό σερί που είχαν να πετύχουν από το 1973 (!) ως οργανισμός, το Μιλγουόκι μετράει μέσο όρο 34,2 πόντους διαφοράς! Ναι, καλά διαβάσατε. 34,2 πόντοι…

Πιο συγκεκριμένα, το σερί αυτών των εξωφρενικών διαφορών ξεκίνησε κατά των Χόρνετς (+41) τους οποίος σκόρπισαν με 137-96 στο Μιλγουόκι! Ο Γιάννης έβαλε 26 πόντους σε 20 λεπτά και μετά… άραξε, ενώ συνολικά εννιά παίκτης του κόουτς Μπαντενχόλζερ σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ακολούθησε το τρομερό 132-88 επί των Νικς, παιχνίδι στο οποίο ο Γιάννης έβαλε “σβηστός” 29 πόντους σε 22 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο αδελφός του, Θανάσης, πέτυχε τριπλό ρεκόρ καριέρας κατά της πρώτης του ομάδας στο ΝΒΑ!

Ακολούθησε η… δυσκολότερη – όσο μπορεί να ειπωθεί αυτό με προφανώς ειρωνικό τρόπο- επιτυχία τους με αντιπάλους τους Πίστονς μέσα στο Ντιτρόιτ με 127-103, διαφορά 24 πόντων. Νίκη προπόνησης δηλαδή αλλά συγκριτικά με τις προηγούμενες δύο, έμοιαζε με … ντέρμπι. Ο Γιάννης έβαλε 35 πόντους και οδήγησε τους Μπακς στο θρίαμβο, για τη 13η σερί νίκης τους. Δεν ήταν γρουσούζικη προφανώς.

Μπορεί να πει κανείς με αφέλεια πως, οκ, οι αντίπαλοι τους ήταν ομάδες της σειράς στην Ανατολή, κάτω από τα πλέι οφ. Θα συμφωνήσουμε εν μέρει, αν και όποιον και να έχεις αντίπαλο στο ΝΒΑ, τέτοιες διαφορές και μάλιστα σε συνεχόμενα παιχνίδια, είναι απίθανο να επιτευχθούν.

Ποιοι όμως ήταν αντίπαλοι τους στην τετράδα που έκλεισε (για την ώρα) το σερί; Οι Κλίπερς! Η ομάδα που ακόμα και σήμερα προβάλλει ως βασικό φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, σε ένα ματς-απ ρεβάνς του Γιάννη με τον Καουάι Λέοναρντ!

Το μοναδικό για φέτος στην κανονική περίοδο, αφού ο MVP των περσινών τελικών δεν έπαιξε στο Λος Άντζελες, όπου οι Μπακς επίσης νίκησαν.

Ο Γιάννης πέτυχε 27 πόντους σε 26 λεπτά την ημέρα των γενεθλίων του κι οι Μπακς διαμέλισαν τους Κλίπερς με 119-91! Τώρα τι να πει κανείς; Ακόμα κι οι αμφισβητίες θα σιώπησαν.

Όπως είδατε, σε αυτήν την τετράδα αγώνων δέχτηκαν μόλις μία φορά πάνω από 100 πόντους. Η επίθεση τους όμως είναι αυτή που βγάζει “φλόγες” και με 121 πόντους μέσο όρο, διαθέτουν την πρώτη και καλύτερη σε ολόκληρο το ΝΒΑ!