ΝΒΑ: Χέρι Σέρβου έδωσε πάλι τη νίκη στους Κινγκς, 55αρα ο Τζέιμς Χάρντεν! (Video)

2019-12-12T08:23:53+00:00 2019-12-12T08:52:07+00:00.

12/Dec/19 08:23

Πριν δύο μέρες ήταν ο Νεμάνια Μπιέλιτσα που έδωσε τη νίκη στους Κινγκς. Αυτή τη φορά ήταν και πάλι σερβικό το χέρι που έδωσε άλλο ένα “W” στο Σακραμέντο…

Ο Μπόγνταν Μπογκντάνοβιτς “εκτέλεσε” τους Θάντερ από τα 7.25 μέτρα με περίπου 17” να απομένουν, ο Κρις Πολ αστόχησε στην εκπνοή και οι Κινγκς πέτυχαν ακόμα μία νίκη στον πόντο, επικρατώντας με 94-93 των Θάντερ στο Σακραμέντο!

Οι γηπεδούχοι γύρισαν από το -10 του ημιχρόνου κι έπιασαν τους αντιπάλους τους στη βαθμολογία με ρεκόρ 11-13, ενώ μαζί τους μεταξύ των θέσεων 7-9 βρίσκονται οι Σανς!

Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη των Κινγκς, οι δύο με έναν πόντο διαφορά κι η μία με τέσσερις (Μάβερικς). Η αμέσως προηγούμενη επιτυχία τους κρίθηκε στο τρίποντο! Ο Μπογκντάνοβιτς τέλειωσε το ματς με 17 πόντους, ενώ πρώτος τους σκόρερ ήταν ο Μπάντι Χιλντ που μέτρησε 23.

Ο Ντένις Σρέντερ με 17 ήταν ο πρώτος σκόρερ των Θάντερ, ενώ 15 πέτυχε ο Ναντέρ.

Δύσκολα οι Ρόκετς στο Κλίβελαντ αλλά είχαν… “μουσάτο”

Οι Ρόκετς ίσως να μην περίμεναν τόση αντίσταση από τους τραγικούς (και) φέτος Καβαλίερς. Είχαν όμως τον Τζέιμς Χάρντεν σε μία απίστευτη βραδιά και πάλι, καθώς με 55 πόντους οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 116-110!

Το ακόμα πιο εντυπωσιακό της υπόθεσης για τον Χάρντεν ήταν ότι πέτυχε τους 20 από τους 55 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, βάζοντας μερικά μεγάλα σουτ για να κρατήσει το προβάδισμα και τη νίκη των Ρόκετς. Είχε 10/18 τρίποντα ο αθεόφοβος και 20/34 σουτ συνολικά, ενώ μοίρασε και οκτώ τελικές πάσες.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πρόσθεσε 23 με 9/20 σουτ, έξι ασίστ και τέσσερα κλεψίματα, ενώ μόνο ο Κλιντ Καπέλα ήρθε δίπλα τους με διψήφιο αριθμό πόντων, μόλις δέκα για την ακρίβεια. Ε που να περισσέψουν πόντοι για τους υπόλοιπους;

Οι Ρόκετς έφτασαν το 16-8 και κρατάνε την 4η θέση στη Δύση. Οι Καβαλίερς έχασαν για όγδοη συνεχόμενη φορά και τώρα βρίσκονται οριακά πάνω από τους Νικς και τους Ουόριορς στις τελευταίες θέσης της βαθμολογίας. Μιζέρια από τότε που έφυγε ο ΛεΜπρόν …

Ο Κέβιν Πόρτερ τζ. με 24 πόντους (6/9 τρίποντα) ήταν ο κορυφαίος τους παίκτης.