Κλίπερς: Πολ Τζορτζ και Καουάι έβαλαν μαζί… 88 πόντους! (Video)

2019-12-14T10:08:25+00:00 2019-12-14T10:08:25+00:00.

14/Dec/19 10:08

O Πολ Τζορτζ έβαλε 46 πόντους, ο Καουάι Λέοναρντ πρόσθεσε 42 και έτσι συνέθεσαν το πρώτο δίδυμο στην ιστορία των Κλίπερς που πετυχαίνει στο ίδιο ματς +40!

Οι Κλίπερς νίκησαν με 124-117 τους Τίμπεργουλφς στη Μινεσότα με τους δύο σταρ να εκτοξεύουν το συνολικό τους ρεκόρ σεζόν που ήταν 65 πόντοι. Πώς να σταματήσεις και τους δύο μαζί; Εδώ τον έναν ατομικά δεν μπορείς να περιορίσεις, όχι και τους δύο…

Ο Τζορτζ είχε 17/31 σουτ με 6/15 τρίποντα αλλά και επτά ασίστ, ενώ ο Καουάι μέτρησε 3/3 τρίποντα και 10/24 συνολικά σουτ, αλλά είχε και 19/19 εύστοχες βολές!

Τι να κάνουν οι Τίμπεργουλφς για να τους σταματήσουν; Κι όμως, προσπάθησαν πολύ με τον Καρλ Άντονι Τάουνς να μετράει 39 πόντους (5/10 τρίποντα, 12 ριμπάουντ) και τον Άντριου Ουίγκινς 34. Ο πρώτος μάλιστα έβαλε 14 σε ένα επί μέρους σκορ 22-6 στην τέταρτη περίοδο και χάρη σε αυτό οι Τίμπεργουλφς μείωσαν από τους 21 πόντους διαφορά ακόμα και στους τέσσερις, 119-115, με ένα λεπτό στο χρονόμετρο.

Δεν μπόρεσαν όμως να κατεβάσουν κι άλλο τη διαφορά και να γίνουν απειλητικοί, χάνοντας έτσι για έβδομη σερί φορά και ρίχνοντας το ρεκόρ τους στο 10-15.

Οι Κλίπερς έπαιξαν χωρίς τον Λου Ουίλιαμς κι έτσι ο Μόντρεζλ Χάρελ σήκωσε το βάρος από τον πάγκο βάζοντας 18 πόντους. Το ρεκόρ τους έφτασε στο 20-7 κι ακολουθούν μόνοι δεύτεροι τους Λέικερς στη δυτική περιφέρεια.