Χάρντεν: “Και 0/20 να έχω, θα σουτάρω” (videos)

2019-12-17T15:07:50+00:00 2019-12-17T15:10:29+00:00.

John Rammas

17/Dec/19 15:07

Ο Τζέιμς Χάρντεν δε γοήτευσε στη νίκη των Ρόκετς επί των Σπερς (109-107) στο Χιούστον, αλλά δεν απογοητεύεται ποτέ.

Ουσία, θέαμα, μάχες σώμα με σώμα (βλ. Χάρντεν vs. Μάρεϊ), δραματικό φινάλε κι η μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία των Ρόκετς. Το ντέρμπι του Τέξας, ακόμη ένα, τα είχε όλα. Εκτός από καλό Τζέιμς Χάρντεν. Κι ας μέτρησε στο τέλος 28 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 36:13.

Ο “Μούσιας” σούταρε με αρκετά χαμηλό ποσοστό ευστοχίας εντός πεδιάς (34,5%, 10/29 σουτ) και με ακόμη χαμηλότερο στο πρώτο ημίχρονο (23,5%, 4/17 σουτ) ήταν από τους κύριους υπεύθυνους του -25 για την ομάδα του από τους Σπερς στη δεύτερη περίοδο (38-63, 40-65, 44-69). Αυτό δεν τον εμπόδισε να συνεχίσει να σουτάρει και να βοηθήσει όσο περισσότερο μπορούσε βάσει της κατάστασης που είχε (άθελά του βοηθήσει να) δημιουργηθεί.

“Δε χάνω ποτέ την αυτοπεποίθησή μου, ακόμη και 0/20 να έχω. Πάντα θα σουτάρω και θα είμαι επιθετικός. Δεν έμπαιναν στην αρχή τα σουτ μου, έβαλα κάποια και μείωσα τη διαφορά και μετά βγήκαν μπροστά τα υπόλοιπα παιδιά” σχολίασε από το Toyota Center.

Ήταν το δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι μετά τις εξωπραγματικές back to back 50άρες με 10 εύστοχα τρίποντα έκαστη και 58,8% & 61,3% εντός πεδιάς αντιστοίχως που το ποσοστό ευστοχίας του 30χρονου σούτινγκ γκαρντ παρουσιάζει πτώση. Είχαν προηγηθεί οι ναι μεν 39 πόντοι στην ήττα από τους Πίστονς (107-115) στο Χιούστον, αλλά με 14/33 σουτ (42,4%).

Πλέον μετρά 38,9 πόντους με 44,3% εντός πεδιάς (35,9%τρίπ.) και 6 ριμπάουντ, 7,4 ασίστ, 1,9 κλεψίματα, 0,7 κόψιμο και 4,9 λάθη σε 37:47.

Photo credit: Getty Images