Μπακς: Με τρομερό Γιάννη πήραν τον “τελικό” κορυφής κατά των Λέικερς! (Video)

2019-12-20T06:29:46+00:00 2019-12-20T10:23:12+00:00.

20/Dec/19 06:29

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν τρομερός και έκανε δήλωση τίτλου κατά των Λέικερς στον άτυπο “τελικό” κορυφής, με τους Μπακς να επικρατούν με 111-104 στο Μιλγουόκι!!!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στην πρώτη θέση με ρεκόρ 24-4 και δεν συμβαίνει συχνά στο ΝΒΑ όταν ήδη έχουν παιχτεί πάνω από 20 ματς. Η τελευταία φορά ήταν το 1980 μεταξύ των Σέλτικς και των Σανς.

Ο Γιάννης πέτυχε 34 πόντους με ρεκόρ καριέρας 5/8 τρίποντα (!) και σημείωσε ακόμα ένα νταμπλ νταμπλ με 11 ριμπάουντ, ενώ πρόσθεσε επτά ασίστ, ένα μπλοκ κι ένα κλέψιμο σε μόλις 32 λεπτά συμμετοχής στο μεγάλο αυτό παιχνίδι, το σπουδαιότερο φετινό ως σήμερα στο ΝΒΑ!

Αυτή τη φορά έπαιξε λίγο λόγω των πολλών φάουλ (5). Είχε 7/10 βολές και 11/19 σουτ, διαλύοντας την άμυνα των Λέικερς που προσπάθησε να του δώσει το μακρινό σουτ και το πλήρωσε με 15 πόντους έξω από τη γραμμή των 7.25 μέτρων! “Μαχαιριές”…

Οι Μπακς πήραν προβάδισμα με 19 πόντους στο ημίχρονο (!) κι αυτό το οφείλουν στην εκπληκτική απόδοση του Γιάννη αλλά και του πάγκου τους με προεξέχοντα τον Τζορτζ Χιλ που “κόλλησε” 21 πόντους με 7/12 σουτ και 3/5 τρίποντα μεταξύ αυτών. Οι αναπληρωματικοί των μόνων πρώτων στο ΝΒΑ, Μπακς, είχαν 34 πόντους έναντι… τεσσάρων των Λέικερς!

Οι Λέικερς μείωσαν στην τρίτη περίοδο με ένα επί μέρους 35-24 αλλά δεν έγιναν πραγματικά απειλητικοί στο παιχνίδι. Ο Άντονι Ντέιβις έπαιξε 42 λεπτά παρότι δεν είχε αγωνιστεί στο προηγούμενο ματς και πέτυχε 36 πόντους με 14/17 βολές και 11/19 δίποντα (αλλά είχε 0/6 τρίποντα) ενώ πρόσθεσε 10 ριμπάουντ, ενώ ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε τριπλ νταμπλ, το έβδομο της σεζόν!

Ο “Βασιλιάς” είχε 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ με 8/19 σουτ σε 37 λεπτά, αλλά δεν μπόρεσε να οδηγήσει τους Λέικερς στην επιτυχία, μετρώντας δεύτερη σερί ήττα για πρώτη φορά φέτος, μετά την Ιντιάνα προ διημέρου.

Οι Μπακς είδαν τον Κρις Μίντλετον να προσθέτει 15 πόντους με λίγες προσπάθειες (5/10 σουτ) ενώ 13 έβαλε ο Ουέσλι Μάθιους με 3/7 τρίποντα. Δεν αγωνίστηκε ο Έρικ Μπλέντσο (θα χάσει δύο εβδομάδες) ενώ έλειψε κι ο Κάιλ Κούζμα από τους Λέικερς.

Ο Ντάνι Γκριν έβαλε 21 πόντους με 7/12 τρίποντα, ενώ ο Κάλντγουελ-Πόουπ πρόσθεσε 18 για τους βασικούς των Λέικερς.

Οι Μπακς τώρα έχουν ρεκόρ 3-0 έναντι των ομάδων του Λος Άντζελες (σκούπα με 2-0 κατά των Κλίπερς), των δύο κορυφαίων δηλαδή της δυτικής περιφέρειας και των φαβορί ως τώρα για να περάσουν στους τελικούς! Είναι αν μη τι άλλο μία “δήλωση” που έκαναν ο Γιάννης κι η ομάδα του για τον… Ιούνιο.