2019-12-20T16:10:45+00:00 2020-12-10T16:41:42+00:00.

20/Dec/19 16:10

Στις 20 Δεκεμβρίου 2005 ο Κόμπι Μπράιαντ κατάφερε κάτι που δεν έχει καταφέρει κανείς άλλος μέχρι σήμερα. Εδώ που τα λέμε, ούτε καν ολόκληροι οι Μάβερικς εκείνο το βράδυ.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Πέντε Πρωταθλήματα, 81 πόντοι, 60 στο τελευταίο παιχνίδι… Είναι πολλά αυτά έρχονται στο μυαλό κανενός στο άκουσμα του ονόματος “Κόμπι Μπράιαντ”. Και κάπου ανάμεσα σε όλα αυτά τα εξωπραγματικά υπάρχει κρυμμένη και μία στιγμή ακόμη πιο μοναδική στο είδος της.

Ήταν 20 Δεκεμβρίου 2005 κι οι Λέικερς υποδέχονταν τους Μάβερικς ελάχιστα 24ωρα μετά από την ήττα από τους Ρόκετς (74-76) στο Λος Άντζελες. Ο Κόμπι Μπράιαντ, 27 στα 28 τότε, δεν ήθελε να χάνει πουθενά πόσω μάλλον στο STAPLES Center και τα είχε πάρει άγρια.

“Είχα τόσα νεύρα από την ήττα τις προάλλες που θα μας οδηγούσα στη νίκη όπως και να είχε. Πολλά νεύρα”.

“Ήταν λες κι ήθελα να στείλω ένα μήνυμα, πως θα είμαστε κυρίαρχοι εντός έδρας. Θα σας χτυπήσουμε, θα έρθουμε κατά πάνω σας με όλη μας τη δύναμη. Ήθελα να το στείλω αυτό το μήνυμα”.

Μήνυμα εστάλη. Και μήνυμα παρελήφθη από τους Μάβερικς.

Ο “ΚΒ24” είχε 62 πόντους σε 32:53 εκείνο το βράδυ. Άρχισε με 15 στην πρώτη περίοδο, συνέχισε με άλλους 17 στη δεύτερη κι ολοκλήρωσε με ακόμη 30 στην τρίτη. “Ολοκλήρωσε” γιατί δεν έπαιξε στην τέταρτη περίοδο.

Κι όταν άφησε το παρκέ στο 36′ το σκορ ήταν 95-61.

Ναι. Κόμπι Μπράιαντ 62. Ντάλας Μάβερικς 61.

Κανείς άλλος από την έλευση του χρονομέτρου στην επίθεση το 1954 μέχρι σήμερα δεν έχει σκοράρει σε τρεις περιόδους περισσότερους πόντους από ό,τι η αντίπαλη ομάδα. Το επίτευγμα παραμένει μοναδικό στο είδος του. Όπως ο Κόμπι Μπράιαντ…

62 pts | 18/31 FG | 22/25 FT | 8 reb | 3 stl | 2 tov | 32:53 min

Photo credit: Getty Images