Σίξερς – Μπακς 121-109: Κυρίαρχοι Φιλαντέλφια και Εμπίντ με ρεκόρ στα τρίποντα! (videos)

2019-12-25T22:49:56+00:00 2019-12-26T06:06:40+00:00.

25/Dec/19 22:49

Με “πικρή” γεύση ολοκληρώθηκαν αγωνιστικά τα Χριστούγεννα για τους Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο καθώς ηττήθηκαν στην Φιλαντέλφεια από τους Σίξερς του εξαιρετικού Τζοέλ Εμπίντ και λόγω… τρίποντων με 121-109.

Από το πρώτο μέρος η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν εμφανίστηκε καθόλου καλή στο παρκέ και στις δύο πλευρές, δεν κατάφερε να σταματήσει τον Εμπίντ σε κανένα σημείο και ο Καμερουνέζος σκοράροντας 23 πόντους και η ομάδα 69 πόντους στο πρώτο ημίχρονο πήγε προηγούμενη με +21 (69-48) στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο οι Μπακς αν και προσπάθησαν δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και οι Σίξερς μπόρεσαν να την αυξήσουν μάλιστα στους 27 πόντους (100-73) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την νίκη.

Τελικά ο Γιάννης και η παρέα του έφυγαν ηττημένοι από την Φιλαδέλφεια την ημέρα των Χριστουγέννων με …, παρότι μείωσαν σε 115-106 2′ λεπτά πριν το τέλος και πλέον έχουν ρεκόρ 27-5 ενώ οι αντίπαλοι τους ανέβηκαν στο 23-10.

Για τους Μπακς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε 30 λεπτά συμμετοχής είχε 18 πόντους με 8/27 σουτ, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ενώ επίσης προσπάθησαν ο Μίντλετον με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Χιλ με 15 πόντους και 2 ασίστ.

Από τους νικητές κορυφαίος φυσικά ήταν ο Εμπίντ με 31 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και μπλοκ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Ρίτσαρντσον με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Χάρις με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Σίξερς έχοντας 21/44 τρίποντα και ποσοστό 47% έκαναν ρεκόρ για φέτος στα εύστοχα σουτ από τα 7,25 και αυτό ήταν και το “κλειδί” που έκρινε την αναμέτρηση στο μεγαλύτερο της κομμάτι!