Κλίπερς: Οι Βασιλιάδες του Λος Άντζελες! (Video)

2019-12-26T07:49:24+00:00 2019-12-26T07:49:24+00:00.

26/Dec/19 07:49

Οι Βασιλιάδες του Λος Άντζελες είναι για την ώρα (και φέτος) οι Κλίπερς!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Καουάι Λέοναρντ έκαναν μία νίκη-δήλωση επί των Λέικερς με 111-106 ως φιλοξενούμενοι αυτή τη φορά στο “Στέιπλς Σέντερ” κι έτσι πέτυχαν το 2-0 επί των συγκατοίκων τους και πρωτοπόρων στη Δύση, υποχρεώνοντας τους στην τέταρτη σερί ήττα τους!!!

Οι Κλίπερς ήταν κυρίαρχοι στο δεύτερο μέρος και στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Έμειναν πίσω με 12 πόντους στα μισά του αγώνα, με 15 κάποια στιγμή στην τρίτη περίοδο και με επτά όταν στο χρονόμετρο απέμεναν περίπου 6.30”.

Ο Καουάι πέτυχε 11 από τους 35 πόντους του στο τέταρτο 12λεπτο, η άμυνα των Κλίπερς με μπροστάρη τον Πάτρικ Μπέβερλι κράτησε τους Λέικερς στους 43 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο κι έτσι μείωσαν τη μεταξύ τους διαφορά στις δύο νίκες. Η “μάχη” για την κορυφή στη Δύση ζεστάθηκε για τα καλά μέσα στον χειμώνα.

Ο Λέοναρντ είχε επίσης 12 ριμπάουντ, πέντε ασίστ και 5/7 τρίποντα! Ο Μόντρεζλ Χάρελ πρόσθεσε 18 πόντους με 8/12 σουτ ενώ ο Πολ Τζορτζ ήταν άστοχος μένοντας στους 17 (5/18 σουτ) στο πρώτο του ντέρμπι του Λος Άντζελες αφού απουσίαζε από εκείνο το νικηφόρο των Κλίπερς στην πρεμιέρα της εφετινής κανονικής περιόδου.

Οι Λέικερς είχαν μία ευκαιρία να ισοφαρίσουν στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά μέσα από την εξέταση του βίντεο οι διαιτητές διαπίστωσαν πως η παρεμβολή του Πατ Μπέβερλι σε προσπάθεια του ΛεΜπρόν οδήγησε την μπάλα εκτός παρκέ με τον τελευταίο να την ακουμπάει τελευταίος.

Ο Κάιλ Κούζμα ήταν με 25 πόντους ο πρώτος σκόρερ των Λέικερς ερχόμενος για 27 λεπτά από τον πάγκο των Λέικερς. Ο Άντονι Ντέιβις έμεινε στους 24 με 1/6 τρίποντα, ενώ ο ΛεΜπρόν Τζέιμς παραλίγο να πετύχει τριπλ νταμπλ με 23 πόντους, 10 ασίστ και εννιά ριμπάουντ.

Είχε όμως μόλις 9/24 εύστοχα σουτ, καθώς η άμυνα των Κλίπερς τον ανάγκασε να πάρει πολλά μακρινά σουτ, μετρώντας μόλις 2/12 τρίποντα.