Χιτ: Μεγάλη νίκη επί των Σίξερς με “τρελό” φινάλε! (Video)

2019-12-29T08:10:59+00:00 2019-12-29T08:10:59+00:00.

29/Dec/19 08:10

Οι Χιτ δεν πτοούνται με τίποτα. Νίκησαν τους Σίξερς με 117-116 στην παράταση, σε ένα απίστευτο παιχνίδι με “τρελό” φινάλε ειδικά στην κανονική περίοδο όπου έγιναν τα… πάντα μέσα σε 20 δευτερόλεπτα!

Οι γηπεδούχοι Χιτ ήταν κάτω στο σκορ με ένα καλάθι κι ο Τομπάιας Χάρις εφόρμησε για ένα μάλλον εύκολο κάρφωμα που όμως βρήκε σίδερο. Ο Εμπίντ πήρε την κατοχή, αλλά δεν προστάτευσε την μπάλα. Ο Μπάτλερ την έσπρωξε στον Ντάνκαν Ρόμπινσον κι ο αθεόφοβος ρούκι ευστόχησε για τρεις στον αιφνιδιασμό (16π., 4/4 τρίποντα!).

Ο Μπάτλερ έκλεψε ξανά την μπάλα από τον Εμπίντ στην επόμενη κατοχή, αλλά έβαλε μόνο τη μία βολή. Ο Τζος Ρίτσαρντσον κέρδισε το φάουλ κατά της παλιάς του ομάδας με ένα δευτερόλεπτο στο χρονόμετρο. Αστόχησε όμως στη βολή, το έκανε επίτηδες στη δεύτερη κι ο Μπεν Σίμονς πήρε το ριμπάουντ και ισοφάρισε με το καλάθι να αμφισβητείται από τον κόουτς Σπέλστρα!

Στην παράταση ο Μπάτλερ (25 πόντοι, εννιά ριμπάουντ, εννιά ασίστ κατά της πρώην ομάδας του) έβαλε μία βολή με 2,3” να απομένουν κι ο Χάρις αστόχησε στο τρίποντο για τη νίκη.

Οι Χιτ πέτυχαν την πέμπτη σερί νίκη τους και μάλιστα οι δύο τελευταίες με έναν πόντο διαφορά! Αντίστοιχα οι Σίξερς έχασαν σε δεύτερο συνεχόμενο βράδυ επίσης με μία βολή να τους χωρίζει! Απίστευτα πράγματα…

Το Μαϊάμι διατηρεί το καλύτερο εντός έδρας ρεκόρ με 15-1 και έμειναν δεύτεροι στην Ανατολή. Έχουν 6-0 φέτος σε αγώνες που κρίθηκαν στην παράταση. Ο Γκόραν Ντράγκιτς μέτρησε 19 ενώ 16 έβαλε κι ο άλλος σούπερ ρούκι των Χιτ, Τάιλερ Χίροου (4/8 τρίποντα).

Στράφι πήγε ένα ακόμα μεγάλο παιχνίδι για τον Τζοέλ Εμπίντ που είχε 35 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά και δύο μοιραία λάθη στην κανονική διάρκεια του αγώνα από τα τρία του συνολικά.

Οι Σίξερς απέδειξαν και πάλι την αδυναμία τους μακριά από τη Φιλαδέλφεια έχοντας ρεκόρ 7-10 φέτος (23-12 συνολικά) και 10/14 ήττες στα τελευταία τους παιχνίδια εκτός έδρας!

Ο Ρίτσαρντσον μέτρησε 17 πόντους, ενώ ο Μπεν Σίμονς είχε 15 με 11 ασίστ.