Λέικερς: Έκαναν περίπατο στο ντέρμπι με τους Μάβερικς! (Video)

2019-12-30T08:16:40+00:00 2019-12-30T08:49:03+00:00.

30/Dec/19 08:16

Ντέρμπι ήταν στη Δύση, περίπατο έκαναν οι Λέικερς με τους Μάβερικς…

Ο Άντονι Ντέιβις πέτυχε 23 πόντους, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έμεινε στους 13 αλλά με άλλες τόσες ασίστ κάνοντας ρεκόρ στο ΝΒΑ και οι γηπεδούχοι Λέικερς νίκησαν εύκολα με 108-95 τους Μάβερικς!

Το κλειδί για τη νίκη των πρωτοπόρων στη δυτική περιφέρεια ήταν η άμυνα πάνω στον Λούκα Ντόντσιτς αλλά και στον Κρίσταπς Πορζίνγκις σε δεύτερο πλάνο. Ο Λούκα έμεινε στους 19 πόντους με 5/14 σουτ (αλλά 0/6 τρίποντα!) και 9/9 βολές ενώ τον υποχρέωσαν σε έξι λάθη έναντι των επτά ασίστ που είχε.

Επηρεάστηκε πάντως και από μία άσχημη πτώση που είχε στο πρώτο ημίχρονο, αφήνοντας περισσότερη ώρα εκτός δράσης (30′ συνολικά) από ότι αναμενόταν.

Ο Πορζίνγκις “κολύμπησε” σε ακόμα πιο ρηχά νερά αφού σταμάτησε στους 11 με μόλις δέκα προσπάθειες (4/10) στο ενεργητικό του.

Οι Λέικερς μπήκαν με ένα +15 στην τέταρτη περίοδο και σε όλο το ματς τους κράτησε ο πλουραλισμός τους πέρα από την άμυνα.

Ο Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 19 πόντους με 4/5 τρίποντα ερχόμενος από τον πάγκο των Λέικερς, ενώ 15 έβαλε ο Ντουάιτ Χάουαρντ (6/7 σουτ), όλους στη δεύτερη περίοδο!

Η ομάδα του Λος Άντζελες έχει ρεκόρ 26-7 διατηρώντας τη διαφορά των 2,5 νικών από τους δεύτερους Νάγκετς, ενώ οι Μάβερικς έμειναν πίσω από τους Λέικερς με 4,5 νίκες (5η θέση).