Μπακς: “Ταύρος” ο Γιάννης, αντίο στο 2019 με περίπατο κατά των Μπουλς (Video)

2019-12-31T07:02:58+00:00 2019-12-31T07:02:58+00:00.

31/Dec/19 07:02

Αντίο στο 2019 με … βόλτα στο Σικάγο έκανε ο Γιάννης κι οι Μπακς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 23 πόντους και 10 ριμπάουντ σε μόλις 27 λεπτά συμμετοχής επιστρέφοντας από ελαφρύ τραυματισμό (δύο ματς εκτός λόγω μέσης) και οι Μπακς πέρασαν με 123-102 από το Σικάγο φτάνοντας τις 30 νίκες (30-5)!

Στην τρίτη περίοδο έκαναν ένα επί μέρους σκορ 40-25 κι έτσι οι Μπακς δεν δυσκολεύτηκαν να κλείσουν το 2019 και τη δεκαετία με την εύκολη νίκη κατά των Μπουλς.

Ο Γιάννης είχε 8/14 σουτ (1/3 τρίποντα) και πρόσθεσε επίσης έξι τελικές πάσες. Ήταν αλάνθαστος από τη γραμμή των βολών με 6/6. Δεν αγωνίστηκε καθόλου στα τελευταία πεντέμισι λεπτά αφού η διαφορά ήταν τεράστια.

Τώρα οι Μπακς έχουν πέντε νίκες διαφορά από τους δεύτερους Χιτ και 5,5 από τους Σέλτικς. Μπορείς να πεις με μεγάλη σιγουριά πως η πρωτιά στην Ανατολή δύσκολα, μα πολύ δύσκολα, θα χαθεί.

Ο Κρις Μίντλετον ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς πετυχαίνοντας 25 πόντους, ενώ επέστρεψε στο βασικό σχήμα των πρωτοπόρων του ΝΒΑ κι ο Έρικ Μπλέντσο που έχασε τα τελευταία οκτώ παιχνίδια με ράγισμα στο πόδι. Έπαιξε 16 λεπτά και πρόλαβε να πετύχει 15 πόντους.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είδε τρία λεπτά δράσης χωρίς να σκοράρει στη μοναδική προσπάθεια που πήρε.

Ο Ζακ ΛαΒιν ήταν ο πρώτος σκόρερ σκόρερ των Μπουλς με 19 πόντους αλλά είχε μόλις 7/23 σουτ. Ο Λάουρι Μαρκάνεν πρόσθεσε 18 όσους κι ο Κόμπι Ουάιτ. Οι Μπουλς έπεσαν στο 13-21 και παραμένουν εκτός οκτάδας στην ανατολική περιφέρεια.