Ρόκετς: Επίδειξη δύναμης στο ντέρμπι με τους Νάγκετς (Video)

2020-01-01T09:39:15+00:00 2020-01-01T09:39:15+00:00.

01/Jan/20 09:39

Οι Ρόκετς είπαν αντίο στο 2019 κάνοντας επίδειξη δύναμης στους Νάγκετς, διαλύοντας τους με 130-104 στο μεγάλο παιχνίδι της τελευταίας βραδιάς του έτους στο ΝΒΑ!

Χάρντεν, Ουέστμπρουκ και Καπέλα έλειψαν στο προηγούμενο παιχνίδι με τους Πέλικανς για διάφορους λόγους, αλλά κι οι τρεις επέστρεψαν δριμύτεροι και με καταιγιστικό τρόπο. Ειδικά οι δύο πρώτοι.

Ο Χάρντεν πέτυχε 35 πόντους (6ασ.) με 6/9 τρίποντα και 10/17 σουτ αποδεικνύοντας πως μπορεί να είναι αποδοτικός και χωρίς να πάρει πάμπολλες προσπάθειες, ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πρόσθεσε 28 (7ασ.) με 11/20 δίποντα και 6/6 βολές στο ενεργητικό του.

Πολύ καλός ήταν κι ο Ελβετός σέντερ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 16 (με 12ριμπ.) έβαλε κι ο αναπληρωματικός του, Χάρτενσταϊν, σε μόλις 18 λεπτά!

Οι Ρόκετς ξέφυγαν με 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο αλλά οι φιλοξενούμενοι Νάγκετς κάλυψαν το χάντικαπ στην τρίτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 37-23.

Ποιος είδε όμως τους Ρόκετς στην τέταρτη περίοδο και δεν τους φοβήθηκε. Με ένα 38-15 διέλυσαν τους δεύτερους της δυτικής περιφέρειας και το τελικό σκορ μιλάει από μόνο του για την υπεροχή τους.

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ντένβερ με 21 πόντους, ενώ ο Μόντε Μόρις πρόσθεσε 18 ερχόμενος από τον πάγκο. Οι Νάγκετς “πληγώθηκαν” από τους βασικούς τους αφού ο Τζαμάλ Μάρεϊ έμεινε στους 12 με 5/14 σουτ κι ο Ουίλ Μπάρτον στους 10 με 5/16. Αφήστε την ταλαιπωρία που υπέστησαν στα γκαρντ από το δίδυμο Χάρντεν-Ουέστμπρουκ.

Οι Ρόκετς ανέβηκαν στο 23-11 έναντι 23-10 των Νάγκετς και ουσιαστικά ισοβαθμούν μαζί με τους Κλίπερς (24-11) στις θέσεις 2-4 πίσω από τους Λέικερς (26-7).