Νάγκετς: Απόδραση από την Ιντιάνα με ρεκόρ από τον Πόρτερ τζούνιορ (Video)

2020-01-03T07:19:31+00:00 2020-01-03T07:22:10+00:00.

03/Jan/20 07:19

O Μάικλ Πόρτερ τζούνιορ περίμενε ένα χρόνο για το ντεμπούτο του. Τώρα σπάει το ατομικό του ρεκόρ από παιχνίδι σε παιχνίδι…

Ο ρούκι φόργουορντ των Νάγκετς πέτυχε 25 πόντους με 11/12 σουτ (2/3 τρίποντα) σε 23 λεπτά συμμετοχής και μέσα στην πατρίδα του την Ιντιάνα, οδήγησε την ομάδα του σε μεγάλη νίκη-απόδραση με 124-116 επί των Πέισερς!

Ο Πόρτερ επισκίασε με την απόδοση του τον Νίκολα Γιόκιτς που έμεινε στους 22 πόντους (τους 12 όμως στην τέταρτη περίοδο) χωρίς… ασίστ, ενώ άλλους τόσους έβαλε ο Τζαμάλ Μάρεϊ (7ασ.).

Από το πρωί συνάντησε φίλους και γνωστούς τους οποίους προσκάλεσε στο γήπεδο για να τον δουν να παίζει πρώτη φορά στην Ιντιανάπολις και έτσι πέτυχε το νέο του ρεκόρ, με το παλιότερο να είναι στους 22 πόντους λίγες μέρες πριν.

Οι Νάγκετς βρέθηκαν πίσω με δέκα πόντους στο πρώτο 12λεπτο, αλλά αμέσως απάντησαν με τον Πόρτερ και στο δεύτερο ημίχρονο είχαν υπέρ τους ένα +8 για να πάρουν τη νίκη που τους κράτησε στη δεύτερη θέση της δυτικής περιφέρειας με ρεκόρ 24-10. Οι Πέισερς έμειναν στο 22-13 και στην 6η θέση της Ανατολής.

Ο Τζέρεμι Λαμπ έκανε το καλύτερο παιχνίδι της σεζόν του με 30 πόντους(5/5 τρίποντα), ο Μάιλς Τέρνερ πρόσθεσε 21 ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 18 πόντους, εννιά ριμπάουντ κι άλλες τόσες τελικές πάσες! Ένας… Γιόκιτς στην Ιντιάνα τρόπον τινά.