Μάτζικ: “Πάγωσαν” τους Χιτ με… έξι πόντους σε μία περίοδο! (Video)

2020-01-04T06:40:08+00:00 2020-01-04T06:40:08+00:00.

04/Jan/20 06:40

Πόσο συχνό είναι να μένει μία ομάδα του ΝΒΑ στους έξι πόντους σε μία περίοδο; Σπάνιο, πολύ σπάνιο…

Οι Ορλάντο Μάτζικ κράτησαν τους Χιτ στους έξι πόντους στην τελευταία περίοδο με επί μέρους σκορ 21-6 κι έτσι πήραν εύκολα τη νίκη με 105-85 στο ντέρμπι της Φλόριντα!

Είναι η μικρότερη συγκομιδή στο ΝΒΑ εδώ και παραπάνω από δύο χρόνια από οποιαδήποτε ομάδα του ΝΒΑ καθώς οι Μπλέιζερς είχαν βάλει έξι πόντους τον Οκτώβριο του 2017 κατά του Τορόντο. Είχαν 3/19 σουτ και 10 χαμένα τρίποντα σε αυτό το διάστημα ενώ υπέπεσαν σε έξι λάθη.

Ο Τέρενς Ρος μέτρησε 25 πόντους με 6/10 τρίποντα, ο Νίκολα Βούτσεβιτς πρόσθεσε 20 και 11 ριμπάουντ, ενώ 16 έβαλε ο Άαρον Γκόρντον που επέστρεψε από απουσία τριών αγώνων. Ο Μαρκέλ Φουλτζ πέτυχε ρεκόρ καριέρας με έξι κλεψίματα.

Ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 23 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ 14 και 10 αντίστοιχα πρόσθεσε ο Μπαμ Αντεμπάγιο. Κανείς άλλος παίκτης των Χιτ δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων, με ρεκόρ τους να πέφτει στο 25-10 με εννιά εκτός έδρας ήττες.

Οι Μάτζικ ανέβηκαν 16-19 και βρίσκονται στην 8η θέση της ανατολικής περιφέρειας με ασφάλεια τριών διαφοράς από τους Χόρνετς.