Λέικερς: Απίστευτη… 46αρα ο Ντέιβις κατά της παλιάς του ομάδας! (Video)

2020-01-04T08:09:50+00:00 2020-01-04T08:09:50+00:00.

04/Jan/20 08:09

Ο Άντονι Ντέιβις δεν λυπήθηκε την παλιά του ομάδα, τους Πέλικανς.

Ο χαρισματικός, Ντέιβις, έβαλε 46 πόντους (δεύτερο ρεκόρ σεζόν μετά τους 50 κατά της Μινεσότα) με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας- 15/21 σουτ, 3/5 τρίποντα, 13/13 βολές- διαλύοντας την άμυνα των Πέλικανς στην εύκολη νίκη των Λέικερς με 123-113 στο Λος Άντζελες.

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη των πρωτοπόρων της Δύσης που έσβησαν έτσι το αντίστοιχο σερί των ηττών με τον ίδιο αριθμό.

Ο Ντέιβις είχε ήδη 40 στο τέλος της τρίτης περιόδου με το σκορ στο 105-83 κι απλά οι Πέλικανς μείωσαν τη διαφορά στο τέταρτο 12λεπτο, ίσα ίσα για να μαζέψουν την ήττα. Μέτρησε επίσης 13 ριμπάουντ και τρία κλεψίματα σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε το ρόλο του… τροφοδότη των συμπαικτών του μένοντας στους 17 πόντους αλλά έχοντας 15 ασίστ (8 ριμπάουντ) ενώ εκπληκτικό παιχνίδι έκανε ο Ντάνι Γκριν που σταμάτησε στους 25 πόντους με 6/10 τρίποντα και 9/14 σουτ συνολικά.

Ήταν όμως και μία βραδιά άλλων… πρώην, αφού ο Μπράντον Ίνγκραμ, ο Λόνζο Μπολ κι ο Τζος Χαρτ έπαιξαν για πρώτη φορά στο Λ.Α. μετά την ανταλλαγή που έγινε ώστε ο Ντέιβις να φορέσει τη φανέλα των Λέικερς.

Χειροκροτήθηκαν θερμά από το κοινό των γηπεδούχων – είχαν άλλωστε επενδύσει πάνω τους πριν υπερισχύσει η λογική ενός ακόμα σούπερ σταρ στο ρόστερ δίπλα στον “Μπρον” – και μάλιστα οι δύο πρώτοι ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ των Πέλικανς.

Ο Μπολ μέτρησε 23 πόντους με 10/16 σουτ (2/7 τρίποντα), ενώ ο Ίνγκραμ σταμάτησε στους 22 αλλά με μέτρια ποσοστά ευστοχίας (10/27 σουτ). Ήταν η πρώτη ήττα των Πέλικανς μετά τέσσερις νίκες και 5/6 στα προηγούμενα παιχνίδια τους.

Οι Λέικερς με ρεκόρ 28-7 κρατάνε σταθερά την πρωτιά στη δυτική περιφέρεια και τη δεύτερη θέση στο ΝΒΑ πίσω από τους ακλόνητους Μπακς.