Κλίπερς – Γκρίζλις 114-140: Απίθανο διπλό μέσα στο “Staples Center” για το Μέμφις! (videos)

2020-01-04T23:50:06+00:00 2020-01-04T23:50:06+00:00.

04/Jan/20 23:50

Kawhi Leonard

Ένα απίστευτο διπλό πανηγύρισαν οι Μέμφις Γκρίζλις μέσα στο Λος Άντζελες κόντρα στους Κλίπερς με 140-114, παρότι φέτος δείχνουν ιδιαίτερα αδύναμοι.

Από το πρώτο δωδεκάλεπτο οι Γκρίζλις ήταν πολύ καλύτεροι και κατάφεραν πετυχαίνοντας 40 με 7/12 τρίποντα να προηγηθούν κόντρα στους Κλίπερς -που είχαν 0/6 τρίποντα- με 13 πόντους διαφορά (40-27).

Το πρώτο μέρος στο Λος Αντζελες ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς παρά τις απουσίες των Τζορτζ και Μπέβερλι (3ο σερί ματς) να μειώνει σε 65-67, βρίσκοντας για πρώτη φορά στο ματς ρυθμό στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα των Κλίπερς συνέχισε όμως να είναι απογοητευτική και οι “αρκούδες” σκοράροντας 39 πόντους σε 12 λεπτά έδειξαν να είναι το φαβορί έχοντας προβάδισμα της τάξης των 24 πόντων (104-80)!

Τελικά στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να μειώσουν και να επιστρέψουν στο παιχνίδι και 4′ λεπτά πριν το τέλος το Μέμφις ήταν στο +21 (123-102) και στο φινάλε πανηγύρισε το ανέλπιστο διπλό με 140-114!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Κράουντερ με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 μπλοκ και 3 κλεψίματα, ο Μόραντ με 22 πόντους, 9 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Τζάκσον με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 μπλοκ και ο Μπρουκ με 22 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Από τους Κλίπερς που πλέον έχουν ρεκόρ 25-12 και βρίσκονται μία νίκη από την πρώτη τετράδα της Δύσης, ξεχώρισαν ο Χάρελ με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Λέοναρντ με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Λου Ουίλιαμς με 24 πόντους, 7 ασίστ και 2 ριμπάουντ.