Μπακς: Τους σταμάτησαν από τα 7.25μ. οι Σπερς, δεν έφτανε ο Γιάννης (Video)

2020-01-07T07:03:38+00:00 2020-01-07T07:03:38+00:00.

07/Jan/20 07:03

Ο Γιάννης άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 24 πόντους, 12 ριμπάουντ κι οκτώ ασίστ, αλλά οι Σπερς σταμάτησαν τους Μπακς με 126-104.

Οι γηπεδούχοι Σπερς έκαναν ρεκόρ σεζόν με 19/35 (!) τρίποντα ξεπερνώντας τα 18 που είχαν πετύχει προ ημερών επί των Πίστονς κι έτσι έσπασαν για ένα εύστοχο το ρεκόρ που είχαν ως τώρα.

Υποχρέωσαν έτσι τους Μπακς στην πρώτη τους ήττα μετά σερί πέντε νικών η οποία παράλληλα ήταν η μεγαλύτερη σε εύρος διαφοράς που έχουν υποστεί φέτος, από τις μόλις έξι (32-6) συνολικά!

Ο Γιάννης ήταν άστοχος από μακριά (0/5 τρίποντα), αλλά είχε 10/17 δίποντα και 4/4 βολές, ενώ πρόσθεσε μία ντουζίνα ριμπάουντ, οκτώ ασίστ, δύο κλεψίματα κι ένα μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Πρώτος σκόρερ των Σπερς ήταν ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν με 25 πόντους (11/15 σουτ) χωρίς πολλά τρίποντα ο ίδιος (μόλις ένα εύστοχο σε μία προσπάθεια), ωστόσο όμως ήταν το όγδοο σερί ματς με +20 πόντους και πάνω από 50% ποσοστό ευστοχίας. Έτσι έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία των Σπερς που το πετυχαίνει αυτό!

Ο Πάτι Μιλς είχε 21 πόντους αλλά με 6/10 οδηγώντας την ομάδα του στο ρεσιτάλ από μακριά. Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ πρόσθεσε 18 κι άλλους τόσους ο Ρούντι Γκέι και μαζί είχαν 4/5 τρίποντα.

Οι Σπερς κατάφεραν να απλοποιήσουν τα πράγματα στην τελευταία περίοδο, διάστημα στο οποίο είχαν υπέρ τους επί μέρους σκορ 35-23, ενώ είχαν προηγηθεί με +13 στο ημίχρονο.

Ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο μέτρησε 16 από τον πάγκο και 15 έβαλε ο Τζορτζ Χιλ, ενώ άλλους τόσους πρόσθεσε ο Κρις Μίντλετον αλλά με 5/16 σουτ.