Γιούτα Τζαζ: Η πιο “καυτή” ομάδα στο ΝΒΑ με… 7/7 νίκες μόλις απέκτησαν τον Τζόρνταν Κλάρκσον (Video)

2020-01-09T09:28:35+00:00 2020-01-09T09:28:35+00:00.

09/Jan/20 09:28

Οι Γιούτα Τζαζ νίκησαν εύκολα με 128-104 τους Νικς και είναι η πιο “καυτή” ομάδα του ΝΒΑ με επτά σερί νίκες, συμπτωματικά όλες από τότε που απέκτησαν από τους Καβαλίερς τον Τζόρνταν Κλάρκσον!

Σίγουρα ο καλός σούτινγκ γκαρντ δεν αποτελεί το Α και το Ω των Τζαζ σε αυτό το σερί, όμως, έδωσε πνοή στη νέα του ομάδα με 13,4 πόντους μέσο όρο και 11 στο συγκεκριμένο ματς. Έχει μάλιστα 9/9 νίκες αφού είχαν προηγηθεί και δύο σερί με τους Καβς.

Ένας άλλος “παγκίτης” όμως διέπρεψε για τη Γιούτα και μάλιστα το έκανε κατά της πρώην ομάδας του. Ο Εμάνουελ Μουντιέ πέτυχε 20 πόντους (πέρυσι είχε 14,8 με τους Νικς) με 8/12 σουτ σε 25 λεπτά συμμετοχής και μαζί με το φορμαρισμένο, Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (επίσης 20) ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ των γηπεδούχων.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ μέτρησε 16 σε 25 λεπτά, κι άλλους τόσους έβαλε ο Ρούντι Γκομπέρ – συν 16 ριμπάουντ- τους 14 από τους οποίους στο πρώτο ημίχρονο. Διάστημα στο οποίο οι Τζαζ προηγήθηκαν με 72-53 και δεν ανησύχησαν στη συνέχεια από ελλιπείς (χωρίς Μάρκους Μόρις και Ντένις Σμιθ) Νικς.

Ο Φρανκ Ντιλικινά μέτρησε 16 για τη Νέα Υόρκη κι ο Μπόμπι Πόρτις 13 πόντους και 13 ριμπάουντ που είναι ρεκόρ σεζόν.

Οι Τζαζ μετράνε τώρα 12/13 νίκες ελλείψει του Μάικ Κόνλεϊ οι περισσότερες και κρατάνε την πέμπτη θέση της δυτικής περιφέρειας αλλά με μόλις μία νίκη διαφορά από τους δεύτερους Νάγκετς και πέντε από τους Λέικερς που προπορεύονται.