Hack-a-Ben Simmons: Όταν (τον έβαλαν και) σούταρε 24 ελεύθερες βολές σε τέσσερα λεπτά!!! (video)

2021-11-29T16:09:17+00:00 2021-12-08T15:20:48+00:00.

John Rammas

29/Nov/21 16:09

Ήταν 29 Νοεμβρίου 2017 όταν ο Μπεν Σίμονς των Σίξερς σημείωσε ρεκόρ με 24 ελεύθερες βολές σε (4:00) μία περίοδο!

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Ήταν η εποχή που το “Trust the Process” φάνταζε ακόμα ελπιδοφόρο για τους Σίξερς. Όσο ελπιδοφόρος φάνταζε ο ίδιος ο Μπεν Σίμονς ως #1 στο Draft του ΝΒΑ το 2016. Κι ας είχαμε φτάσει στο 2017, αφού είχε χάσει την προηγούμενη χρονιά με τραυματισμό στο δεξί πόδι (βλ. κάταγμα στο πέμπτο μετατάρσιο).

Κανείς, όμως, δεν είναι τέλειος. Έτσι κι ο αριστερόχειρας πόιντ φόργουορντ. Ή ιδίως αυτός, που έφτασε να αποτελεί persona non grata στη Φιλαντέλφια με το αίτημά του για ανταλλαγή με το τέλος των playoffs το 2021.

Γιατί ενώ έκανε τόσα κι άλλα τόσα στο παρκέ, δε σούταρε τρίποντα, ούτε το είχε με τις ελεύθερες βολές (59,7% καριέρας). Κι αν το πρώτο ήταν ανέκαθεν υπό τον έλεγχό του, οι ελεύθερες βολές εξαρτώνται πάντα από την αντίπαλη άμυνα.

Οι Ουίζαρντς το γνώριζαν πολύ καλά στις 29 Νοεμβρίου 2017, τόσο που τον έβαλαν και σούταρε 24 ελεύθερες βολές σε μία περίοδο.

Ποια μία περίοδο; Σε 4:00!

Με το σκορ στο 95-81 υπέρ των Σίξερς και το παιχνίδι στο Wells Fargo Center να έχει φτάσει στα μισά της τέταρτης περιόδου οι Ουίζαρντς αποφάσισαν πως ήταν ώρα να (αντι)δράσουν και να θέσουν σε εφαρμογή το σχέδιο “Hack-a-Ben Simmons”.

• 1/2 στα -2:23 (108-103)

Ο κανονισμός που υπαγορεύει πως το φάουλ εκτός φάσης στα τελευταία 2 λεπτά κάθε περιόδου δίνει στην αντίπαλη άμυνα μία ελεύθερη βολή και την κατοχή ανάγκασε αμέσως μετά τους Ουίζαρντς να εγκαταλείψουν το σχέδιο, μαζί και τις όποιες ελπίδες είχαν για την ολική επαναφορά (118-113).

Η ιστορία, πάντως, έχει γράψει: Μπεν Σίμονς, ο NBAer με τις περισσότερες ελεύθερες βολές σε μία περίοδο, 12/24, σε ένα παιχνίδι που είχε μόλις άλλες 3/5 μέχρι τότε (15/29, 51,7%) και σχεδόν τους μισούς του πόντους (31) από τη γραμμή.