Όταν ο Κλέι Τόμπσον δεν πήγε στην προπόνηση και μία ημέρα μετά έβαλε 60 σε 29 λεπτά!

2023-12-05T15:48:06+00:00 2023-12-05T16:13:24+00:00.

05/Dec/23 15:48

klay thompson signals reacts golden state warriors

Όταν ο Κλέι Τόμπσον έκανε ρεκόρ καριέρας με 60 πόντους σε μόλις 29 λεπτά, αφού πρώτα είχε κάνει… κοπάνα από την προπόνηση των Ουόριορς!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Κλέι Τόμπσον δεν είχε ποτέ την λάμψη του Στεφ Κάρι ή κάποιου άλλου κορυφαίου σταρ του ΝΒΑ.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είχε τις δικές του top στιγμές. Όπως, για παράδειγμα, το ρεκόρ καριέρας του.

Στις 5/12/16, οι Ουόριορς επικράτησαν εύκολα των Πέισερς με 142-106. Ο Τόμπσον είχε πάρει φωτιά εκείνο το βράδυ.

60 πόντοι, 13/19 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 10/11 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 29 λεπτά συμμετοχής, χωρίς να παίξει στη τέταρτη περίοδο!

Κι αν σας σοκάρει η στατιστική ανάγνωση, πού να δείτε όσα έκανε σε πιο λεπτομερή βάση. Έχουμε και λέμε:

Η ανάλυση των κινήσεων έδειξε πως ήρθε σε επαφή με τη μπάλα μόλις 52 φορές σε όλο το ματς και έκανε μόλις 11 ντρίμπλες!

Την ίδια στιγμή, σκόραρε 2,07 πόντους ανά λεπτό και κράτησε τη μπάλα για περίπου 1,5 δευτερόλεπτα σε κάθε επαφή!

Παραμένει μέχρι και σήμερα η μοναδική εμφάνιση στην ιστορία του ΝΒΑ με 60+ πόντους σε λιγότερο από 30 λεπτά στο παρκέ.

Κι όμως, πίσω από την εμφάνιση αυτή υπάρχει μία ιστορία που ξεπερνά κάθε αριθμό και στατιστικό. Και την αποκάλυψε ο Κέβιν Ντουράντ.

”Ποιος μπορεί να ξεχάσει την 60άρα του Κλέι; Θα σας πω πως μία ημέρα πριν δεν είχε εμφανιστεί στην προπόνηση. Είχε ξεκινήσει η προπόνηση και όλοι μας αναρωτιόμασταν πού σκ..τά είναι ο Τόμπσον; Του κάναμε ένα τηλεφώνημα, του κάναμε δεύτερο… Απλά δεν ήρθε! Και στον αγώνα σταμάτησε στους 60… Δεν έχω ιδέα γιατί δεν εμφανίστηκε. Νομίζω πως ήρθε και μας είπε ότι είχαν περάσει 1-2 ώρες και αποφάσισε να μείνει στο κρεβάτι. Όταν τον είδα να βάζει 60 πόντους με αυτόν τον τρόπο σκέφτηκα πως αν όλοι ήταν σαν τον Τόμπσον, αυτός ο κόσμος θα ήταν καλύτερος”