Σαν σήμερα: Όταν ο Κόμπι έπαιξε ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ όλους τους Μάβερικς! (video)

2018-12-20T16:32:46+00:00 2018-12-20T17:13:04+00:00.

Κόμπι

Στις 21 Δεκεμβρίου του 2005, ο Κόμπι Μπράιαντ έκανε το απίστευτο: έβαλε σε τρεις περιόδους περισσότερους πόντους από όλους τους Μάβερικς!!!

Θα μπορούσαμε να γράψουμε πολλά για τον Κόμπι Μπράιαντ. Τον σπουδαίο αστέρα των Λέικερς, που ουκ ολίγες φορές, έχει αφήσει με το στόμα ανοιχτό το μπασκετικό κοινό.

Οι μπασκετικές παραστάσεις τους πολλές! Κανείς δεν θα ξεχάσει -μεταξύ άλλων- το απίστευτο που έκανε κόντρα στους Μάβερικς, πριν από ακριβώς 13 χρόνια και συγκεκριμένα στις 20 Δεκεμβρίου του 2005!

Τί έκανε; Πολύ απλά ήταν μία ομάδα μόνος του! Μετά από 36′ αγώνα, ο Κόμπι μετρούσε 62 πόντους (14/21 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 22/25 βολές), αλλά και 8 ριμπάουντ σε μόλις 32:53′ συμμετοχής! Ενδεικτικά, είχε 30 μόνο στο τρίτο 12λεπτο!

Όλα καλά μέχρι εδώ. Αν όμως ρίξουμε μία ματιά και στο σκορ των δύο ομάδων της τρίτης περιόδου, θα δούμε το εξής οξύμωρο: η ομάδα του Ντάλας είχε συνολικά 61 πόντους, δηλαδή λιγότερους από τον Κόμπι!!! Με το σκορ στο 95-61, το σπάνιο ρεκόρ είχε ήδη επιτευχθεί και ο Μπράιαντ είναι μέχρι και σήμερα ο μοναδικός που έχει καταφέρει κάτι αντίστοιχο (όταν ξεκίνησε η χρονομέτρηση της επίθεσης και έπειτα)!

Ο ”Black Mamba” δεν πάτησε παρκέ καθόλου στην τελευταία περίοδο, οι Λέικερς κέρδισαν με 112-90 και όλοι θα θυμόμαστε αυτόν τον αγώνα. Ο λόγος… προφανής!