ΡΕΤΡΟ: Η μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία των Τελικών, δια χειρός Τζόρνταν! (vid)

2019-06-07T18:10:07+00:00 2019-06-08T03:36:10+00:00.

07/Jun/19 18:10

7 Jun 1998: Michael Jordan #23 of the Chicago Bulls walking to the bench duing a time out called during the NBA Finals game 3 against the Utah Jazz at the United Center in Chicago, Illinois. The Bulls defeated the Jazz 96-54. Mandatory Credit: Jonathan

Μέρες… τελικών 21 χρόνια πριν! Οι Σικάγο Μπουλς του Μάικλ Τζόρνταν πέτυχαν την μεγαλύτερη σε διαφορά νίκη στην ιστορία των Τελικών του NBA!

Στις 7 Ιουνίου 1998, οι Μπουλς υποδέχθηκαν τους Τζαζ στον τρίτο Τελικό του NBA. Με το σκορ στο 1-1, οι πρωταθλητές υπερασπίζονταν τον τίτλο τους και ήθελαν τη νίκη για να πάρουν το προβάδισμα και να εκμεταλλευτούν στο έπακρο την έδρα τους. Και το 2-1 όχι μόνο ήρθε, αλλά έφερε μαζί και ένα ρεκόρ, που μένει μέχρι σήμερα στην ιστορία και δύσκολα θα ”σπάσει”!

Οι ”Ταύροι” σκόραραν 96, η ομάδα της Γιούτα 54 και η διαφορά των 42 πόντων παραμένει μέχρι σήμερα η απόλυτη επίδοση στους Τελικούς του ”μαγικού κόσμου”! Οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν μόνο στη πρώτη περίοδο (17-14). Τί ακολούθησε; 49-31 στο ημίχρονο και μόλις 23 πόντοι στο δεύτερο μέρος για τον Καρλ Μαλόουν (22 πόντοι) και τη παρέα του!

Ο ”Air” ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 32΄ συμμετοχής, ενώ μετά το τέλος του αγώνα ήταν ξεκάθαρος: ”Ήμασταν σε μία κατάσταση που είτε θα μάς σκότωναν είτε θα τους σκοτώναμε”.

Αν κρίνουμε από το +42 και το έκτο (και τελευταίο) πρωτάθλημα του Τζόρνταν, επικράτησε πλήρως το δεύτερο!