Ισπανία: Φιλική νίκη κόντρα στην Γαλλία

2021-07-08T22:10:16+00:00 2021-07-08T22:23:11+00:00.

08/Jul/21 22:10

Ισπανία και Γαλλία έδωσαν φιλικό ματς, με την πρώτη να παίρνει εύκολα τη νίκη με 86-77.

Ισπανία και Γαλλία έχουν ξεκινήσει την προετοιμασία τους για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, με την πρώτη να είναι στον ίδιο όμιλο με Αργεντινή-Σλοβενία-Ιαπωνία και την δεύτερη με ΗΠΑ-Τσεχία-Ιράν.

Στο πλαίσιο αυτό, οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στην Μάλαγα και έδωσαν φιλική αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 86-77.

Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, οι Ισπανοί είχαν το πάνω χέρι, έχοντας σταθερά διαφορά, αλλά όχι μεγάλη. Όλα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ”μαρτυρά” και η διακύμανση, όμως δεν ήταν όλα ρόδινα για την ισπανική ομάδα, με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να τραυματίζεται στον αριστερό ώμο και να πηγαίνει εσπευσμένα στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ρούμπιο με 16 πόντους, με τον Ροντρίγκεθ να έχει 14 και τους Φερνάντεθ-Αμπάλντε από 11. Για τους Γάλλους, που δεν είχαν στην αποστολή τους Γκομπέρ-Μπατούμ-Ερτέλ, ξεχώρισαν οι Φουρνιέ και Ντε Κολό με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Ο Φαλ αγωνίστηκε για 22:43′, με τον παίκτη του Ολυμπιακού να μετράει 4 πόντους-2 ριμπάουντ- 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-38, 65-58, 86-77