Αυστραλία: Ηχηρή… σφαλιάρα των “Καγκουρό” στην Team USA! (video)

2021-07-13T07:32:41+00:00 2021-07-13T07:32:41+00:00.

13/Jul/21 07:32

LAS VEGAS, NV - JULY 12: Jock Landale #34 of the Australia Men's National Team dunks the ball during the game against the USA Men's National Team on July 12, 2021 at Michelob ULTRA Arena in Las Vegas, Nevada. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Ned Dishman/NBAE via Getty Images)

Η Αυστραλία πήρε τη νίκη απέναντι στις ΗΠΑ με 91-83 στο πλαίσιο του τουρνουά του Λας Βέγκας, αναγκάζοντας τους Αμερικανούς στην δεύτερη ήττα τους στα φιλικά προετοιμασίας!

Η Team USA δεν τα κατάφερε απέναντι στην Αυστραλία και γνώρισε ακόμα μια ήττα, με τα «Καγκουρό» να επικρατούν με 91-83.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που οι Αμερικανοί γνωρίζουν δύο σερί ήττες, καθώς από το 1992 και μετά, όταν δηλαδή ξεκίνησαν να κατεβαίνουν οι επαγγελματίες, ποτέ άλλοτε δεν είχε συμβεί κάτι τέτοιο.

Οι παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς από την αρχή του αγώνα είχαν το πάνω χέρι και στο ημίχρονο βρέθηκαν μπροστά με 9 (46-37), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Αυστραλία βρήκε λύσεις και ροκάνισε τη διαφορά, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με επιμέρους 18-32 και το σκορ να ανατρέπεται. Τα «Καγκουρό» είχαν πλέον το προβάδισμα με 64-69 (30’) και το κράτησαν μέχρι το τέλος, παίρνοντας έτσι μια δίκαιη νίκη με 83-91.

Ο Πάτι Μιλς είχε 22 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Τζο Ίνγκλις. Από την άλλη οι 22 του Λίλαρντ και οι 17 του Ντουράντ δεν ήταν αρκετοί.

Δεκάλεπτα: 27-24, 46-37, 64-69, 83-91