Ιταλία: Ανατροπή και μεγάλη νίκη επί της Γερμανίας στην πρεμιέρα (videos)

2021-07-25T08:35:38+00:00 2021-07-25T11:59:28+00:00.

25/Jul/21 08:35

Η Ιταλία επέστρεψε από διψήφιες διαφορές και στο τέλος πήρε μεγάλη νίκη επί της Γερμανίας, ενώ στο ματς που άνοιξε την αυλαία του Ολυμπιακού τουρνουά, η Τσεχία επικράτησε δύσκολα του Ιράν.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Ιταλία έκανε την ανατροπή και πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στη Γερμανία με 92-82, ξεκινώντας ιδανικά στον δεύτερο όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά.

Οι Γερμανοί είχαν τον έλεγχο, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί με ένα επιμέρους 32-17 έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη.

Ο Φοντέκιο με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Ιταλών, ενώ από 18 είχαν οι Γκαλινάρι και Τόνουτ. Ο Μέλι είχε 13, όμως στο τέλος ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά, δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

Από την άλλη ο Μαούντο Λο είχε 24 πόντους, όμως στο τέλος δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω για τη Γερμανία.

Οι Γερμανοί ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης με 32-22, ενώ έφτασαν ακόμα και στο +12 λίγο μετά, όμως οι Ιταλοί ροκάνισαν τη διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο στο -3 (46-43).

Οι Ιταλοί παρέμειναν κοντά και στην τρίτη περίοδο, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 72-68, όμως στην τέταρτη περίοδο ο Μέλι πήρε το όπλο του. Ο σταρ της «Σκουάντρα Αντζούρα» βγήκε μπροστά και μαζί με τον Γκαλινάρι έβαλαν σε ρόλο οδηγού την ομάδα τους, με τη Γερμανία να μην καταφέρνει να επιστρέψει. Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε τους Ιταλούς νικητές με 92-82.

Δεκάλεπτα: 32-22, 46-43, 72-68, 82-92.

Γερμανία: Μπόνγκα 13(2τρ, 4ασ), Σαλίμπου 6, Λο 24(6/9τρ), Γκιφάι 3(1), Βίμπεργκ, Φόγκτμαν 3(1τρ, 6ρ), Μπέντζινγκ, Βάγκνερ 12, Βνκ, Μπάρτελ 5, Τίμαν 4, Ομπστ 12(4/9τρ)

Ιταλία: Μανιόν 10(2/5τρ, 7ασ), Τόνουτ 18(2/5τρ), Γκαλινάρι 18(2/2τρ), Μέλι 13(2/5τρ, 9ρ), Φοντέκιο 20(5/5τρ), Τεσιτόρι, Μορασκίνι 8(1), Βιτάλι 3(1), Πολονάρα (0/6τρ), Παϊόλα 2

Νίκη για την Τσεχία, παρά τον άστοχο Σατοράνσκι

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία του μπασκετικού τουρνουά, η Τσεχία δυσκολεύτηκε απέναντι στο σκληροτράχηλο Ιράν, όμως στο τέλος έδειξε την ποιότητά της και πήρε τη νίκη με 84-78 για τον πρώτο όμιλο.

Ο Σατοράνσκι έμεινε στους 6 πόντους με μόλις 2/14 εντός παιδιάς, όμως είχε 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ 16 πόντους είχε ο Άουντα και 14 ο Σιλμπ.

Από την άλλη ο Γιακχαλιντεχκόρντι είχε 23.

Δεκάλεπτα: 19-25, 30-46, 46-67, 78-84

ΙΡΑΝ (Μεχράν Σαχιντάμτ): Βαχέντι, Τζαλαλπούρ 3 (1), Τζαμσιντί 16 (1), Νικ Χαμπαχράμι 8 (2), Χαντάντι 15, Ρεζαεϊφάρ 4, Ροσταμπούρ 2, Γκεραμιπούρ 2, Καζέμι 5, Γιακχαλί 23 (2)

ΤΣΕΧΙΑ (Ρόνεν Γκίνζμπουργκ): Άουντα 16, Σατοράνσκι 6, Σιλμπ 14 (2), Μπαλβίν 9, Σιρίνα 5 (1), Πετέρκα 5 (1), Μπόχατσικ 6, Σενάλ, Παλίζα 5 (1), Βέσελι 11, Γιέλινεκ 7 (1)