Η Γαλλία το έκανε ξανά! Με σούπερ Φουρνιέ σόκαρε τις ΗΠΑ (videos)

2021-07-25T16:03:42+00:00 2021-07-25T17:05:25+00:00.

25/Jul/21 16:03

Η Team USA αποδεικνύεται μονάχα στα χαρτιά το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες καθώς στη πρεμιέρα της στο τουρνουά ηττήθηκε από τους εκπληκτικούς Γάλλους με 83-76 παρότι προηγήθηκε με +10 στο 37′!

Οι Γάλλοι του Βενσάν Κολέ για μία ακόμα διοργάνωση ζόρισαν πολύ τους Αμερικανούς και κατάφεραν χάρη σε μία τεράστια ανατροπή με τους Φουρνιέ – Μπατούμ στο τέλος να πάρουν μία ιστορική νίκη με 83-76 καθώς η Team USA έχει να ηττηθεί σε Ολυμπιακούς Αγώνες από τον ημιτελικό της Αθήνας το 2004 όταν και έχασε από την Αργεντινή με 89-81, δηλαδή ήταν αήττητη για 25 αγώνες!

Μην ξεχνάμε μάλιστα ότι οι “τρικολόρ” είχαν κερδίσει τους Αμερικανούς και στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019 στη Κίνα στον προημιτελικό αποκλείοντας τους σε μία μεγάλη έκπληξη και στη πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων κάνουν ξανά το ίδιο “θαύμα” δείχνοντας πως η Team USA δεν είναι ανίκητη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Φουρνιέ με 28 πόντους (4/12 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ, ο Ντε Κολό με 13 πόντους, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Γκομπέρ με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Φαλ του Ολυμπιακού σε 11′ λεπτά είχε 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από τη πλευρά των ΗΠΑ προσπάθησαν ο Χόλιντεϊ με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Γάλλοι κατάφεραν να επιστρέψουν από το -10 του πρώτου μέρους και το -8 του ημιχρόνου (45-37) και να προηγηθούν ακόμα και με +6 (62-56 στο 30′), όμως η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς έκανε τη δική της ανατροπή και στο 37′ πέρασε μπροστά με 74-66. Οι “τρικολόρ” μείωσαν με σερί τρίποντα σε 74-73 (στο 39′) του Φουρνιέ και του Μπατούμ και έκαναν “θρίλερ” το ματς.

1′ λεπτό πριν το τέλος με τον Φουρνιέ να φτάνει τους 27 και με νέο τρίποντο έβαλε μπροστά τη Γαλλία με 76-74 με συνολικό σερί 10-0 (!) και την έχρισε φαβορί για τη νίκη. Οι ΗΠΑ έχασαν σερί τρίποντα και στα 23” η μπάλα ήταν για τη Γαλλία και με το +2. Τελικά οι Γάλλοι πέτυχαν την έκπληξη και πανηγύρισαν τη τεράστια νίκη στο φινάλε με 83-76!

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 37-45, 62-56, 83-76