Σλοβενία: ΔΙΕΛΥΣΕ την Αργεντινή με Ντόντσιτς από άλλο πλανήτη! (videos)

2021-07-26T08:36:43+00:00 2021-07-26T09:49:08+00:00.

26/Jul/21 08:36

Η Σλοβενία, με τον Λούκα Ντόντσιτς να κάνει κυριολεκτικά ό,τι θέλει απέναντι στην άμυνα της Αργεντινής, πήρε τη νίκη κόντρα στη Δευτεραθλήτρια κόσμου με το εντυπωσιακό 118-100.

Στο πρώτο ματς στην ιστορία της σε Ολυμπιακούς Αγώνες, η Σλοβενία έκανε πάρτι απέναντι στην Αργεντινή, παίρνοντας τη νίκη με το επιβλητικό 118-100.

Φυσικά για να συμβεί αυτό, ο Λούκα Ντόντσιτς έβγαλε ΟΛΟ του το ταλέντο στο παρκέ, παίρνοντας κυριολεκτικά από το χέρι την ομάδα του και οδηγώντας την στη νίκη.

Το παιδί θαύμα του παγκοσμίου μπάσκετ είχε 48(!) πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 μπλοκ, με την αξιολόγησή του να φτάνει στο 49!

Εκτός του Halleluka, σπουδαία εμφάνιση έκανε και ο Πρέπελιτς με 22, ενώ 12 είχε ο Τσάντσαρ και 11 ο Τόμπι, μαζεύοντας και 14 ριμπάουντ.

Για την Αργεντινή ο Λουίς Σκόλα είχε 23 και ο Φακούντο Καμπάτσο 21.

Ο Ντόντσιτς από την αρχή έκανε πάρτι στην άμυνα της Αργεντινής, κόντρα στην οποία είχε 17 μόλις από το πρώτο δεκάλεπτο (24-32). Ο σταρ της Σλοβενίας συνέχισε να κάνει ό,τι ήθελε και η ομάδα του ξέφυγε με 20 στο ημίχρονο (42-62), ενώ παγίωσε εκεί την διαφορά, φτάνοντας έτσι σε μια ανέλπιστα εύκολη νίκη με 118-100.

Δεκάλεπτα: 24-32, 42-62, 66-88, 100-118.

Αργεντινή (Ερνάντεθ): Μπολμάρο 2, Μπρουσίνο 5 (1), Καφάρο, Καμπάσο 21 (3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντεκ 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ντέλια 7 (5 ριμπάουντ), Γκαρίνο 2 (1/6 σουτ), Λαπροβίτολα 8, Σκόλα 23, Βαουλέτ 4, Βιλντόσα 11 (5 ασίστ)

Σλοβενία (Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τσάντσαρ 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τσέμπασεκ, Ντίμετς 5 (7 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 48 (12/15 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 6/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη, 3 κοψίματα), Ντράγκιτς 7 (1), Χρόβατ, Μούριτς 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Νίκολιτς 3 (1), Πρέπελιτς 22 (4), Ρούπνκικ 4 (1), Τόμπι 11 (14 ριμπάουντ)