Η Team Usa … ξέσπασε πάνω στο Ιράν με εντυπωσιακή κατοστάρα (Video)

2021-07-28T08:25:41+00:00 2021-07-28T10:20:01+00:00.

28/Jul/21 08:25

Η Team Usa ξέσπασε πάνω στο Ιράν με εντυπωσιακή κατοστάρα, ακολουθώντας την ήττα της από την Γαλλία στην πρεμιέρα του Ολυμπιακού τουρνουά στο Τόκιο.

Οι Η.Π.Α. διέλυσαν με 120-66 το Ιράν, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη στους Ολυμπιακούς Αγώνες, απέναντι βέβαια στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου τους, με την Τσεχία να τον συμπληρώνει. Με τους 120 πόντους οι Ηνωμένες Πολιτείες έσπασαν και το ρεκόρ πόντων στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες, ξεπερνώντας τους 118 της Σλοβενίας στην πρεμιέρα τους με την Αργεντινή (118-100).

Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς επέβαλλε την υπεροχή της από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, παίρνοντας προβάδισμα με 28-12 στην πρώτη περίοδο, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους, με νταμπλ σκορ υπέρ των Η.Π.Α. (60-30)!

Η ευστοχία των Αμερικανών έξω από τη γραμμή των τριών πόντων ήταν εντυπωσιακή, με τον Ντάμιαν Λίλαρντ να είναι ο κορυφαίος σκόρερ τους βάζοντας 21 πόντους με 7/13 τρίποντα. Ο “Ποπ” δεν χρειάστηκε να πιέσει τους βασικούς του παίκτες, ώστε να τους προστατεύσει και ξεκουράσει ενόψει της συνέχειας, με τους μισούς από αυτούς να μετράνε διψήφιο αριθμό πόντων.

O Ντέβιν Μπούκερ με 16 κι ο Τζέισον Τέιτουμ με 14 ακολούθησαν τον Λίλαρντ για τους Αμερικανούς που θα αντιμετωπίσουν τώρα την Τσεχία για τη 2η – λογικά- θέση του ομίλου τους.

Ο Χαμέντ Χανταντί – με πενταετή εμπειρία στο ΝΒΑ- ήταν ο καλύτερος παίκτης των Ιρανών που οδεύουν προς τον αναμενόμενο αποκλεισμό τους (μια κι έχασαν από την Τσεχία) αφού μόνο με νίκη επί της Γαλλίας και συνδυασμό αποτελεσμάτων, θα μπορούσαν να διεκδικήσουν την πρόκριση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-12, 32-18, 22-13, 38-23