“Σβηστή” η Γαλλία με το Ιράν, πρώτη και αήττητη (Video)

2021-07-31T07:02:56+00:00 2021-07-31T13:06:12+00:00.

31/Jul/21 07:02

Η Γαλλία δεν χρειάστηκε να φορτσάρει ιδιαίτερα, κέρδισε “σβηστά” το Ιράν με 79-62 και κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο της στο Ολυμπιακού τουρνουά, χωρίς καν να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα!

Από το πρώτο ημίχρονο είχε ξεκαθαρίσει η κατάσταση για τους “τρικολόρ” που προηγήθηκαν με 46-27 και ουσιαστικά δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους. Επέβαλλαν από νωρίς το παιχνίδι τους και στο δεύτερο 12λεπτο έκαναν τη διαφορά με επί μέρους σκορ 24-10, περιορίζοντας στο ελάχιστον τις ελπίδες του Ιράν να φανεί ανταγωνιστικό.

Ο κόουτς Κολέ βρήκε την ευκαιρία έτσι να ξεκουράσει και να προφυλάξει κάποιους παίκτες του από το βασικό σχήμα, ώστε να τους έχει “φρέσκους” για τα προημιτελικά της διοργάνωσης και το πρώτο κρίσιμο χιαστί παιχνίδι.

Ο Τομά Ερτέλ πρόλαβε να βάλει 16 πόντους σε 15 λεπτά συμμετοχής, ενώ 12 έβαλε ο Λουαού Καμπαρό, πρώτοι σκόρερ για τη Γαλλία, ενώ ο Νάντο Ντε Κολό πρόσθεσε 10 (όπως κι ο Πουαριέ) σε 14 λεπτά στο παρκέ. Μόλις τρεις πόντους έβαλε ο Εβάν Φουρνιέ που δεν φόρτσαρε όπως στα προηγούμενα ματς, ο πρώτος σκόρερ των Γάλλων στο τουρνουά

Ο Μουσταφά Φαλ του Ολυμπιακού αγωνίστηκε για 16 λεπτά και πέτυχε τρεις πόντους, ενώ είχε επίσης τον ίδιο αριθμό σε ριμπάουντ αλλά και ασίστ.

Το Ιράν δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα παραπάνω από το να κρατήσει τα προσχήματα στο δεύτερο ημίχρονο και να περιορίσει την έκταση της διαφοράς, φεύγοντας με το 0/3 από το Τόκιο, όπως αναμενόταν.

Ο Χαμέντ Χανταντί ήταν και πάλι ο κορυφαίος παίκτης της ασιατικής ομάδας με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ 11 έβαλε ο Αρσαλάν Καζέμι.