Η “ανατρεπτική” Ιταλία στους “8”, έστειλε τη Νιγηρία σπίτι της (Video)

2021-07-31T08:38:54+00:00 2021-07-31T09:54:01+00:00.

31/Jul/21 08:38

Η Ιταλία έκανε την ανατροπή επί της Νιγηρίας στην τέταρτη περίοδο και πήρε μεγάλη νίκη με 80-71, που της δίνει τη δίκαιη πρόκριση στους “οκτώ” του Ολυμπιακού τουρνουά στο Τόκιο!

Η Ιταλία πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στον όμιλο (είχε προηγηθεί αυτή με τη Γερμανία και η ήττα με την Αυστραλία) και είναι αρκετή για να πάρει την πρόκριση, ακόμα κι από την τρίτη θέση ανάλογα με το αποτέλεσμα του αγώνα της Αυστραλίας με τη Γερμανία.

Η Νιγηρία αντίθετα, πάει στο σπίτι της αφού μέτρησε 0/3 και μόνο με νίκη και ήττα της Γερμανίας θα μπορούσε με τους ανάλογους πόντους διαφοράς, να “κλέψει” την πρόκριση. Οι οκτώ εν ενεργεία ΝΒΑερς δεν τη βοήθησαν να προχωρήσει.

Παρότι η ομάδα της Αφρικής γύρισε από το 29-17 της πρώτης περιόδου και πήρε προβάδισμα επτά πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, δεν κατάφερε να αντέξει στη μεγάλη αντεπίθεση της Ιταλίας στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα.

Μέλι, Μάνιον, Πολονάρα και Φοντέκιο πήραν την κατάσταση στα χέρια της κι η Ιταλία με εντυπωσιακή αμυντική επίδοση στην τέταρτη περίοδο (οκτώ πόντοι παθητικό) κατάφερε να γυρίσει άμεσα το παιχνίδι, να βάλει ο Μάνιον το καθοριστικό σουτ στα 40” πριν το τέλος και να νικήσει τελικά με 80-71, συνεχίζοντας έτσι την εντυπωσιακή της πορεία από το Προολυμπιακό του Βελιγραδίου όπου πέταξε εκτός Ολυμπιακού Αγώνων τη Σερβία.

Ο Νικολό Μέλι – συμπαίκτης του Μήτογλου στην Αρμάνι πλέον- ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ιταλία με 15 πόντους, ενώ ο Νίκο Μάνιον των Ουόριορς πρόσθεσε 14, ο Πολονάρα 13 κι ο Σιμόνε Φοντέκιο μέτρησε 12.

Ο Μετού ήταν εντυπωσιακός με 6/7 τρίποντα και 22 πόντους συνολικά, ο Τζόρνταν Νουόρα- πρωταθλητής του ΝΒΑ με τους Μπακς– πρόσθεσε 20 (μέσος όρος 21 πόντους, τέταρτος σκόρερ στον Τόκιο ως τώρα), ενώ ο Τζαλίλ Όκαφορ μέτρησε 14 για τη Νιγηρία που αποκλείστηκε.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-17, 11-22, 16-24, 24-8