Η Σλοβενία μπορεί και με “χαμηλό” Ντόντσιτς: Λύγισε την Ισπανία για το 3/3 και την πρωτιά! (vids)

2021-08-01T12:33:28+00:00 2021-08-01T12:46:41+00:00.

01/Aug/21 12:33

Σλοβενία δεν είναι-τελικά- μόνο ο Ντόντσιτς. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης νίκησε και την Ισπανία, 95-87 , και πέρασε πρώτη και αήττητη από τον όμιλο τους στο Ολυμπιακό τουρνουά, παρότι ο “Μάτζικ Λούκα” έμεινε στους 12 πόντους, αγγίζοντας πάντως ένα ιστορικό τριπλ νταμπλ μετά τον Μπέλοφ (1976) και τον ΛεΜπρόν Τζέιμς (2012)!

Η Σλοβενία προκρίθηκε ως πρώτη στα προημιτελικά στην πρώτη της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες, νικώντας την Ισπανία στο κρίσιμο παιχνίδι και στέλνοντας τους πρωταθλητές κόσμου (2019) στα… νύχια των Αμερικανών ή των Γάλλων ή των Αυστραλών. Αντίθετα οι Σλοβένοι περιμένουν τώρα έναν από τους Γερμανία ή Ιταλία, συγκεντρώνοντας περισσότερες πιθανότητες να φτάσουν στην “τετράδα”. Απέδειξαν πως μπορούν.

Ακόμα και χωρίς ο Λούκα Ντόντσιτς να φτάσει σε μεγάλο σκορ μένοντας στους 12 πόντους επηρεασμένος από τα γρήγορα τρία φάουλ τα οποία φορτώθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά κι από την έξυπνη άμυνα του Σκαριόλο πάνω του, η Σλοβενία βρήκε τις λύσεις, έμεινε στο παιχνίδι όσο έλειπε ο ηγέτης της και γύρισε το παιχνίδι από το -10 στο οποίο βρέθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Στην τέταρτη περίοδο μάλιστα, οι Σλοβένοι νίκησαν με 27-17, καθηλώνοντας στα τελευταία λεπτά τους “Φούριας Ρόχας”.

Ο Ντόντσιτς κλείστηκε από διπλό μαρκάρισμα, αλλά έπαιξε έξυπνα, έμεινε στο παιχνίδι 34 λεπτά, μοίρασε εννιά ασίστ και πήρε 14 ριμπάουντ, ενώ εκμεταλλεύτηκε τις ικανότητες των συμπαικτών του.

Ειδικά ο Βλάτκο Τσάντσαρ με 22 πόντους (4/7 τρίποντα), ο Μάικ Τόμπι με 16 (14 ριμπάουντ) κι ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 15 πόντους ήταν αυτοί που εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους και την πίεση των Ισπανών στον Ντόντσιτς ως και το κέντρο του γηπέδου!

Το 95-87 δεν δείχνει την αγωνία που είχε το παιχνίδι ως το τέλος. Ο Πρέπελιτς έβαλε μπροστά την ομάδα με τρίποντο (86-85) και με ασίστ του ίδιου στον Τόμπι έγινε το 88-85. Η Σλοβενία ήταν στο +3, ο Ρίκι Ρούμπιο – πρώτος σκόρερ των Ισπανών με 18 πόντους- είχε ένα “καλό” τρίποντο στη διάθεση του για να ισοφαρίσει, αλλά βρήκε σίδερο! Ο Ντράγκιτς έβαλε δύο βολές, ο Μούριτς ένα τρίποντο από λάθος της Ισπανία κι έτσι κρίθηκε το ματς.

Ο Αλμπέρτο Αμπάλντε με 14 πόντους ακολούθησε τον Ρούμπιο, ενώ από 12 πόντους πέτυχε το έμπειρο δίδυμο της Ρεάλ, Γιούλ και Ρούντι Φερνάντεθ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-24, 21-20, 27-26, 27-17