Η Γαλλία το θρίλερ με την Ιταλία, ραντεβού με τη Σλοβενία στα ημιτελικά (Video)

2021-08-03T12:26:27+00:00 2021-08-03T12:51:37+00:00.

03/Aug/21 12:26

Η Γαλλία πήρε το θρίλερ με την Ιταλία με 84-75 και συνέχισε την αήττητη πορεία της στους Ολυμπιακούς Αγώνες, δίνοντας ραντεβού με τη Σλοβενία στον έναν από τους δύο ημιτελικούς!

Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα, καθώς δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η Ιταλία είχε γυρίσει το παιχνίδι ισοφαρίζοντας 73-73 ενώ βρισκόταν στο -10.

Ο αρνητικός ως τότε, Τομά Ερτέλ, έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο, η Ιταλία έχασε την επόμενη επίθεση κι ο Ρούντι Γκομπέρ – πρώτος σκόρερ της Γαλλίας με 22 πόντους- έκανε το 78-73. Ο Γκαλινάρι ανταπέδωσε με βολές, αλλά ο Ερτέλ φύλαγε για το τέλος άλλη μία καλή ενέργεια, πασάροντας στον άσο των Τζαζ που με κάρφωμα (80-75) κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη και τη πρόκριση των “τρικολόρ”!

Η Ιταλία ξεκίνησε καλά το ματς και μάλιστα πήρε διαφορά υπέρ της στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μουσταφά Φαλ του Ολυμπιακού να βοηθάει τη Γαλλία να επιστρέψει στο ματς με επτά πόντους και δύο μπλοκ!

Ο Γκομπέρ με τον Φουρνιέ και τον Μπατούμ έβαλαν μπροστά τη Γαλλία, που έδειχνε να καθαρίζει στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά έπεσε πάνω στον απίθανο και πάλι Σιμόνε Φοντέκιο (23π.) αλλά και τον Ντανίλο Γκαλινάρι (21π.) που κράτησαν ζωντανούς τους Ιταλούς και έφεραν το ματς στα ίσια στο δεύτερο μέρος. Οι καθοριστικές φάσεις των “τρικολόρ” στο τελευταίο δίλεπτο ήταν αυτές που έδωσαν τις λύσεις για την ομάδα του κόουτς Κολέ, που τώρα θα βρουν μία άλλη αήττητη ομάδα απέναντι τους, τη Σλοβενία, σε ένα μεγάλο ευρωπαϊκό ημιτελικό με έπαθλο ένα σίγουρο μετάλλιο.

Ο Φουρνιέ έβαλε 21 πόντους κι ο Μπατούμ 15, ενώ ο Ερτέλ είχε 10 και 5 ασίστ, με κρισιμότερες τις φάσεις στο τέλος.

Απογοήτευσε ο Νίκο Μάνιον των Ουόριορς που έμεινε στους πέντε πόντους με 1/10 σουτ αλλά κι ο Νικολό Μέλι με ένα δίποντο όλο κι όλο. Ίσως η ιστορία να ήταν διαφορετική άμα αμφότεροι έπαιζαν καλύτερα.

ΙΤΑΛΙΑ: Μάνιον 5 (1/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Τόνουτ 4 (0/5 τρίποντα), Γκαλινάρι 21 (3/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μέλι 2 (4 ριμπάουντ), Φοντέκιο 23 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Ρίκι, Μορασκίνι, Βιτάλι 3 (1), Πολονάρα 15 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Παϊόλα 2 (6 ασίστ, 5 κλεψίματα)

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιλικινά, Λουαού-Καμπαρό 5 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ερτέλ 10 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπατούμ 15 (2/4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιαμπουσέλε, Φουρνιέ 21 (4/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα), Ντε Κολό 4 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πουαριέ, Γκομπέρ 22 (10/13 διποντα, 9 ριμπάουντ), Φαλ 7 (3/3 δίποντα).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 23-17, 21-12, 20-21