Μπαχάμες: Ο “καυτός” Γκόρντον εκτέλεσε την Αργεντινή και τις έστειλε στο Προολυμπιακό τουρνουά (video)

2023-08-21T07:11:36+00:00 2023-08-21T12:31:12+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

21/Aug/23 07:11

Ο Έρικ Γκόρντον πραγματοποίησε συγκλονιστικό παιχνίδι (27 πόντους, 6/7 τρίποντα) απέναντι στην Αργεντινή (82-75) και ήταν αυτός που έδωσε στις Μπαχάμες το εισιτήριο για το Προολυμπιακό τουρνουά. Εκτός έμεινε ο τραυματίας Λούκα Βιλντόζα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Οι Μπαχάμες του συγκλονιστικού Έρικ Γκόρντον, επικράτησαν της Αργεντινής (82-75) και πήραν το εισιτήριο για το Προολυμπιακό τουρνουά για τους Αγώνες του Παρισιού. Εκτός παρέμεινε ο Λούκα Βιλντόζα, εξαιτίας του τραυματισμού που υπέστη στο ματς με τη Χιλή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Αργεντινή να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ και με τον Φακούντο Καμπάτσο να σκοράρει συνεχόμενα καλάθια, πήρε το ισχνό προβάδισμα των τεσσάρων πόντων (26-22) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Μπαχάμες έπαιξαν καλύτερη άμυνα στη δεύτερη περίοδο, περιόρισαν τα λάθη τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους.

Η τρίτη περίοδο κύλησε σχεδόν όπως και η πρώτη, με τους Αργεντινούς να βρίσκουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και τις Μπαχάμες παρόλα αυτά να παραμένουν στο ματς, χάρη σε καλάθια των Μάνινγκς και Χιλντ.

Το πιο καθοριστικό δεκάλεπτο ήταν το τέταρτο και τελευταίο, αφού εκεί οι παίκτες του Πάμπλο Πριτζιόνι ξέμειναν από δυνάμεις και με το 23-12 επιμέρους που έτρεξαν οι Μπαχάμες και τον Έρικ Γκόρντον να σκοράρει μεγάλα προσωπικά καλάθια, έφυγαν με τη μεγάλη νίκη και την πρόκριση στο Προολυμπιακό τουρνουά για τους Αγώνες του Παρισιού.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Γκόρντον με 27 πόντους (2/6 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 5/6 βολές), 3 ριμπάουντ, ενώ οι Μπάντι Χιλντ και Τράβις Μάνινγκς πέτυχαν από 15 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Για την Αργεντινή, ο Γκάμπριελ Ντεκ έβαλε 21 πόντους (4/12 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), με 6 ριμπάουντ, ενώ οι Ντελφίνο και Καμπάτσο σημείωσαν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 42-42, 59-63, 82-75