“Η Μακάμπι μπορεί να τα καταφέρει”

2012-03-30T19:26:19+00:00 2012-03-31T20:04:37+00:00.

30/Mar/12 19:26

Ο θρυλικός Ντορόν Τζάμσι παρακολούθησε τις μονομαχίες του Παναθηναϊκού με τη Μακάμπι και – χάρη στην κοινή μας και αγαπητή φίλη Τέτα Στεφάνου (ιδιοκτήτρια του TS 13 Sports Agency) – γράφει για το Eurohoops.net τις εντυπώσεις του από τα τελευταία ματς

Του Doron Jamchi

Από τη δική μου οπτική γωνία, είναι εξαιρετικά δύσκολο να κερδίσεις δυο ματς, σε 48 ώρες. Δεν είναι μόνο θέμα άμυνας ή επίθεσης, αλλά πνευματικής κατάστασης. Μετά το +20 του Παναθηναϊκού στο πρώτο ματς, η Μακάμπι δεν είχε τίποτα να χάσει στο δεύτερο παιχνίδι. Και η μόνη διαφορά, σε σύγκριση με την πρεμιέρα, ήταν τα τρελά σουτ του Μπλου και η εξαιρετική εμφάνιση του Οχαγιόν, κάτι που κανείς δεν περίμενε. Να παίξει τόσο καλά, σε αυτό το επίπεδο, πολύ περισσότερο να κάνει ό,τι έκανε από την περιφέρεια.

Ειλικρινά ουδείς ούτε μπορούσε να φανταστεί ότι θα κάνει κάτι τέτοιο. Παίζει με απίστευτη ενέργεια και η νοοτροπία του είναι πολύ σημαντική για αυτού του είδους τα ματς. Επειτα από ένα καλό παιχνίδι, είναι σε θέση να επαναλάβει την εξαιρετική του εμφάνιση και στο επόμενο ματς. Και είναι πολύ καλό παιδί. Πιστεύω ειλικρινά ένεκα του Οχαγιόν η σειρά βρίσκεται στο 2-2. Γιατί αν σταματήσεις τον “Σόφο”, ο μόνος άλλος που μπορεί να σου δώσει κάτι έξτρα είναι ο Οχαγιόν, από την περιφέρεια.

Ξέρω πως ο Ομπράντοβιτς γνωρίζει πολύ καλά πως να κλείσει τη ρακέτα και ξέρει πως να “καταστρέψει” τον “Σόφο”. Ώθησε τη Μακάμπι στο τρίποντο και αντιμετώπισε την ικανότητα του Λάνγκφορντ στο ένας εναντίον ενός. Ο Σχορτσανίτης είχε μηδέν πόντους, ο Διαμαντίδης σταμάτησε τον Μπλου και όταν εξαφανίζεις εκείνον που έκρινε το δεύτερο ματς, παίρνεις αυτό που θες. Εγινε και κάτι ακόμα. Ο Παπαλουκάς δεν έπαιξε τόσο πολύ και δεν έδωσε τίποτα στη Μακάμπι, χθες, την ώρα που ο Σάρας είχε 13 πόντους, εκ των οποίων κάποιοι όταν η Μακάμπι ήταν κοντά στο να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Και όλοι θυμόμαστε πως ο Σάρας είχε προβλήματα, σε ανάλογο σημείο του τρίτου αγώνα, όντας επηρεασμένος από την ατμόσφαιρα στη “Nokia Arena”, στην πρώτη του επιστροφή ως αντιπάλου.

Έχω την εντύπωση πως η Μακάμπι ξέμεινε από ενέργεια, έχοντας δώσει ήδη +60 ματς για φέτος. Πρέπει να καταλάβετε, πως όταν χάνεις με 20 πόντους, είναι ο εγωισμός των παικτών που παίρνει τον έλεγχο του επόμενο ματς. Και όταν νικάς το δεύτερο παιχνίδι, αποκτάς ενέργεια. Ολοι το είδαν αυτό. Αλλά χθες, όταν η Μακάμπι έφτασε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όλοι μπορούσαν να καταλάβουν πως… ξέμειναν από καύσιμα.

Θα ήθελα επίσης, να ρωτήσετε τον Μπλατ γιατί άφησε τη Μακάμπι χωρίς πόιντ γκαρντ και ειδικά χωρίς τον Οχαγιόν, στα τελευταία λεπτά. Και τι έγινε με τον Λάνγκφορντ στο ένας εναντίον ενός με τον Διαμαντίδη (τον καλύτερο αμυντικό παίκτη της Ευρώπης), αλλά και με τους υπόλοιπους σουτέρ της Μακάμπι. Κατόπιν όλων αυτών, ήταν φυσιολογικό να νικήσει ο Παναθηναϊκός. Πρέπει, πάντως, να πω ότι η Μακάμπι μπορεί να κερδίσει στο ΟΑΚΑ, αν παίξει έξυπνα για 40 λεπτά.