Μακάμπι: Άνετη νίκη με… MVP τον εξαιρετικό Ντόρσεϊ!

2020-02-11T21:48:37+00:00 2020-02-11T21:48:37+00:00.

11/Feb/20 21:48

Στο 17-1 ανέβασε το ρεκόρ της στο πρωτάθλημα Ισραήλ η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου κερδίζοντας άνετα την Χάποελ Μπερ Σεβά με 98-74, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Μπορεί στο πρώτο μέρος η άμυνα των Πρωταθλητών να μην ήταν πολύ καλή, αλλά σκοράροντας 30 πόντους στην δεύτερη περίοδο πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 52-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ουσιαστικά κρίθηκαν όλα, αφού οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και με +9 πόντους στο συνολικό επιμέρους σκορ (25-16) αύξησαν το προβάδισμα τους στους 17 πόντους (77-60).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε να παίζει πολύ καλύτερα από τους αντιπάλους της και πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη με 98-74!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που σε 32 λεπτά συμμετοχής είχε 20 πόντους με 8/15 σουτ, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 4 κλεψίματα, ο Αβντίγια με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ και ο Μπράιαντ με 13 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 52-44, 77-60, 98-74.