Ζαλγκίρις: Με πρωταγωνιστές Ρίβερς και ΛεΝτέι προκρίθηκε στον τελικό!

2020-02-15T15:20:51+00:00 2020-02-15T18:15:04+00:00.

15/Feb/20 15:20

lekavicius_rivers_zalgiris

Η Ζαλγκίρις Κάουνας αν και “ζορίστηκε” από την Λιετκαμπέλις στον ημιτελικό του Κυπέλλου Λιθουανίας, τελικά πανηγύρισε την νίκη πρόκριση με 82-72 έχοντας για MVPs δύο… “Έλληνες”!

Η Ζαλγκίρις Κάουνας παίρνοντας αυτή την μεγάλη και δύσκολη πρόκριση με 82-72 έχοντας για καλύτερους τους Ρίβερς – ΛεΝτέι, πλέον περιμένει στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (16/2, 17:50) την Λιέτουβος Ρίτας, όπου θέλει προφανώς να κατακτήσει τον πρώτο φετινό της τίτλο.

Κορυφαίοι των νικητών του Σάρας ήταν ο Ουλανόβας με 17 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ο Κέι Σι Ρίβερς με 16 πόντους (3/4 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 ασίστ και 1 μπλοκ σε 21 λεπτά και ο Ζακ ΛεΝτέι που σε 27′ λεπτά παρουσίας στο παρκέ είχε 12 πόντους με 6/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Επίσης ο Λούκα Λεκαβίτσιους αγωνίστηκε για 19 λεπτά στον ημιτελικό και είχε 4 πόντους με 2/8 σουτ, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Στα του ματς, η Λιετκαμπέλις δυσκόλεψε στο πρώτο ημίχρονο την Ζαλγκίρις πηγαίνοντας προηγούμενη στα αποδυτήρια με 38-37, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό στο παιχνίδι ανατράπηκε πλήρως με επιμέρους σκορ 27-14 των τυπικά γηπεδούχων οι οποίοι προηγήθηκαν με 64-52.

Στο φινάλε τίποτα δεν άλλαξε παρά τις προσπάθειες της Λιετκαμπέλις για δικό της come back και τελικά η Ζαλγκίρις γιόρτασε στην λήξη την νίκη-πρόκριση στον τελικό με 82-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-38, 64-52, 82-72.

Στον τελικό η Λιέτουβος Ρίτας!

Το ζευγάρι του τελικού του Κυπέλλου Λιθουανίας θα συμπληρώσει η Λιέτουβος Ρίτας η οποία “διέλυσε” στον δεύτερο ημιτελικό την Νεπτούνας με 96-71 και θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Κυριακής (16/2), την Ζαλγκίρις Κάουνας.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Χόλογουεϊ με 19 πόντους, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Μπλάζεβιτς με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο ημιτελικός κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο του, όπου η Λιέτουβος ούσα ήδη μπροστά στο σκορ με 47-35 έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 28-18 και “καθάρισε” την υπόθεση πρόκριση.