Μακάμπι: Εντυπωσιακό come back μετά την καραντίνα με τριάδα “φωτιά” και… 100άρα!

2020-06-21T19:51:36+00:00 2020-06-21T22:24:23+00:00.

21/Jun/20 19:51

Η μπασκετική καραντίνα έληξε στο Ισραήλ με την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου να επιστρέφει στις νίκες με 114-82 κόντρα στην ουραγό της κατάταξης και έχοντας μεγάλο βράδυ τους Ντόρσεϊ, Ουίλμπεκιν και Αβντίγια!

Τι και αν ο αντίπαλος ήταν χαμηλής δυναμικότητας η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου απέδειξε πως δεν επηρεάζεται από την καραντίνα και… “διέλυσε” την Μακάμπι Άσντοντ με 114-82 έχοντας πλέον ρεκόρ 13-2 και παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Έλληνα προπονητή ήταν ο Αβντίγια με 23 πόντους (7/9 σουτ), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 15 πόντους και 5/9 τρίποντα, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που σε 21 λεπτά συμμετοχής είχε 19 πόντους με 6/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Επίσης ο Κοέν είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ και έκανε την διαφορά μέσα στην ρακέτα.

Για την Μακάμπι δεν αγωνίστηκε ο Οθέλο Χάντερ ο οποίος τέθηκε νοκ-άουτ λίγη ώρα πριν τον αγώνα, λόγω πόνων στην πλάτη όπως ανακοίνωση η ομάδα του.

Το παιχνίδι και η άνετη νίκη της Μακάμπι κρίθηκαν ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο όπου με συνολικό επιμέρους σκορ 28-16 οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκαν με +28 (87-59) και “καθάρισαν” την υπόθεση ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 59-43, 87-59, 114-82.

Διπλό για Κατρίτη, ήττα για Δέδα!

Με το δεξί μετά την καραντίνα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Χάποελ Τελ Αβίβ του Γιάννη Καστρίτη μετά την καραντίνα κερδίζοντας εκτός έδρας την Μακάμπι Χάιφα άνετα με 92-72 παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση και σκοράροντας 32 πόντους στην τρίτη περίοδο.

Αντίθετα η Χάποελ Χολόν του Στέφανου Δέδα ηττήθηκε με 85-73 στην έδρα της Χάποελ Μπερ Σεβά στο αγωνιστικό come back της Winner League, πραγματοποιώντας ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο στο οποίο δεχόμενη συνολικό επιμέρους σκορ 21-7 δεν κατάφερε να πάρει το ματς.

“Επαγγελματική” νίκη για Χάποελ

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ, χωρίς να… ζοριστεί ιδιαίτερα, πήρε τη νίκη απέναντι στην Μακάμπι Ρισόν με 84-78, χωρίς να χρειαστεί να πατήσει γκάζι.

Οι παίκτες του Κάτας ξέφυγαν με διψήφιες διαφορές στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ρισόν να μην μπορεί να κάνει κάτι περισσότερο, πέραν του να μειώσει στο τελικό +6.

Χόλαντ και Ζάλμανσον είχαν από 14 πόντους, με τον Φελντέιν να προσθέτει 13. Από την άλλη οι 17 πόντοι του Χάρισον δεν ήταν αρκετοί.