Ζαλγκίρις: Εντυπωσιακή εμφάνιση στην πρεμιέρα και άνετη επικράτηση (photo)

2020-09-20T18:02:00+00:00 2020-09-20T18:02:00+00:00.

20/Sep/20 18:02

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το πρωτάθλημα της LKL η Ζαλγκίρις Κάουνας κερδίζοντας κερδίζοντας εύκολα εντός έδρας την Σιουλιάι με 89-56!

Μετά από πολλούς μήνες ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα της LKL και η Ζαλγκίρις Κάουνας παρά τις πολλές αλλαγές του καλοκαιριού μπήκε με το… δεξί στην χρονιά “διαλύοντας” εντός έδρας την Σιουλιάι με 89-56.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Λοβέρ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μιλάκνις με 12 πόντους (4/7 τρίποντα) και 3 ασίστ, ο Ουόλκαπ με 8 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Γκριγκόνις με 12 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Λούκας Λεκαβίτσιους με 9 πόντους (4/5 δίποντα) και 1 ασίστ σε 17:36 συμμετοχής.

Στα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο (23-21 η Ζαλγκίρις), αφού πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 45-32.

Στην τρίτη περίοδο ουσιαστικά κρίθηκε ο νικητής αφού οι γηπεδούχοι με ένα τρομερό συνολικό επιμέρους σκορ 24-7 (!) “εκτόξευσαν” το προβάδισμα τους στο +30 (69-39) και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην πρώτη τους φετινή νίκη η οποία ήρθε στο φινάλε με 89-56!

Να τονιστεί πως πριν την έναρξη της αναμέτρησης έγινε η απονομή του πρωταθλήματος στην Ζαλγκίρις Κάουνας για το 2020, παρότι η περυσινή σεζόν διεκόπη χωρίς να ολοκληρωθεί λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 45-32, 69-39, 89-56.