Ζαλγκίρις: “Γκέλα” στο πρωτάθλημα πριν την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα στο ΣΕΦ!

2020-09-27T18:13:43+00:00 2020-09-27T18:13:43+00:00.

27/Sep/20 18:13

Η Ζαλγκίρις Κάουνας γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα με εντός έδρας… “γκέλα” από την Λιετκαμπέλις με 72-61.

Προβλημάτισαν οι πρωταθλητές Λιθουανίας οι οποίοι πολύ νωρίς στην σεζόν της LKL γνώρισαν την πρώτη τους φετινή ήττα στην “Zalgirio Arena” από την Λιετκαμπέλις που έκανε… σεφτέ στο πρωτάθλημα με 72-61 λίγες ημέρες πριν την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα.

Πλέον η λιθουανική ομάδα ετοιμάζεται για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα όπου και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό του Γιώργου Μπαρτζώκα στο ΣΕΦ (1/10, 21:00).

Κορυφαίοι για την Ζαλγκίρις ήταν ο Ρούμπιτ με 11 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο Λοβέρν με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο και ο Ουόλκαπ με 7 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Λεκαβίτσιους σε 12:46 είχε 5 πόντους με 1/3 σουτ, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Από την άλλη ξεχώρισαν ο Βινάλες με 24 πόντους (5/9 τρίποντα), 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Βαλίνσκας με 13 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Νορμάντας με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με 36-33, αλλά χωρίς να παίζουν καλό μπάσκετ.

Στην τρίτη περίοδο η Λιετκαμπέλις ήταν εξαιρετική και με ένα εντυπωσιακό συνολικό επιμέρους σκορ 29-11 προηγήθηκε με 15 πόντους (62-47) και έγινε το μεγάλο φαβορί για την νίκη!

Τελικά στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις έπαιξε σαφώς καλύτερη άμυνα αλλά επιθετικά είχε πρόβλημα και μείωσε 3′ λεπτά πριν το τέλος σε 66-56. Εν τέλει η Λιετκαμπέλις άντεξε στην αντεπίθεση και πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη με 72-61.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-33, 47-62, 61-72.

Photo Credit: Zalgiris BC Twitter