Ζαλγκίρις: Πήρε το ντέρμπι και “έσπασε” το αήττητο της Ρίτας!

2020-10-25T19:24:22+00:00 2020-10-25T19:28:54+00:00.

25/Oct/20 19:24

Την τρίτη σερί της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ζαλγκίρις Κάουνας και μάλιστα κερδίζοντας το εκτός έδρας ντέρμπι με την Ρίτας με 84-72!

Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ αν και κουρασμένη από την “μάχη” με την Βαλένθια στην Ευρωλίγκα επιβεβαίωσε την κυριαρχία της στην LKL κερδίζοντας το εκτός έδρας ντέρμπι με την Ρίτας με 84-72 και την “ανάγκασε” στην πρώτη φετινή της ήττα (6-1 ρεκόρ).

Κορυφαίοι των νικητών που πλέον έχουν ρεκόρ 5-1 ήταν ο Γκριγκόνις με 13 πόντους και 2 ασίστ, ο Λεκαβίτσιους με 12 πόντους (2/7 τρίποντα) και 2 ασίστ, ο Ρούμπιτ με 12 πόντους (4/5 σουτ) και 2 ριμπάουντ και ο Λοβέρν με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά της Ρίτας που ετοιμάζεται για την πρεμιέρα του Basketball Champions League απέναντι στο Περιστέρι (27/10, 19:30)  προσπάθησαν ο Τζάκσον με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Γκιρτζιούνας με 15 πόντους, 2 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (44-34), όμως στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις με συνολικό επιμέρους σκορ 28-10 ανέτρεψε το σκορ και δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Πλέον η Ζαλγκίρις Κάουνας ετοιμάζεται για μία ακόμα έδρας αναμέτρηση στην Ευρωλίγκα, αυτή την φορά κόντρα στην Βιλερμπάν (29/10, 19:00) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής με στόχο το 4ο συνεχόμενο διπλό μετά από αυτά σε ΣΕΦ (Ολυμπιακό), Μόσχα (Χίμκι) και Βελιγράδι (Ερυθρό Αστέρα).

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 44-34, 54-62, 72-84.

Photo Credit: Zalgiris Kaunas Twitter