Ζαλγκίρις: Γλίτωσε την “γκέλα” στην παράταση – Καλός ο Λεκαβίτσιους

2020-11-15T18:42:39+00:00 2020-11-15T18:42:39+00:00.

15/Nov/20 18:42

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ανέβασε το ρεκόρ της στο πρωτάθλημα σε 7-1 κερδίζοντας και την CBet με 103-100 λίγες μέρες πριν την “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ παρουσίασε μέτριο πρόσωπο στο εντός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην CBet την οποία κέρδισε με πολύ δύσκολο τρόπο στην παράταση με 103-100 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-1!

Κορυφαίοι για την Ζαλγκίρις Κάουνας ήταν ο Βαστούρια με 25 πόντους (9/14 σουτ), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Λοβέρν με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Μιλάκνις με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Λούκας Λεκαβίτσιους είχε 9 πόντους (2/2 σουτ). 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Στα του αγώνα η CBet έφτασε πολύ κοντά στην νίκη στο φινάλε του 4ου δεκαλέπτου όπου ήταν μπροστά με 91-88, όμως ένα τρίποντο του Βατούρια (91-91) έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 100-98 1′ λεπτά πριν το τέλος, όμως ένα καλάθι του Βαστούρια (100-100) και ένα τρίποντο του Γιακουμπάιτις χάρισαν την νίκη με 103-100 στην Ζαλγκίρις.

Πλέον οι Λιθουανοί ετοιμάζονται για την διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκα όπου αρχικά θα φιλοξενήσουν την ΤΣΣΚΑ (17/11) και στην συνέχεια θα παίξουν με την Μιλάνο (20/11) στην Ιταλία.