Μακάμπι: Νίκη για τον Σφαιρόπουλο κόντρα στην Χάποελ του Καστρίτη

2021-01-31T22:52:09+00:00 2021-01-31T22:52:09+00:00.

31/Jan/21 22:52

sfairopoulos_maccabi

Η Μακάμπι δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο ντέρμπι του Τελ Αβίβ και επικράτησε της Χάποελ με 85-69 εκτός έδρας, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να επικρατεί στον… ελληνικό εμφύλιο απέναντι στον Γιάννη Καστρίτη.

Χωρίς να δυσκολευτει, η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Χάποελ Τελ Αβίβ, και πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της πόλης με 85-69 εκτός έδρας.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου από την αρχή είχε το πόδι στο γκάζι, με εκείνη του Καστρίτη να μην μπορεί να ακολουθήσει σε κανένα σημείο του αγώνα. Έτσι το τέλος του ματς βρήκε τους φιλοξενούμενους νικητές με το εντυπωσιακό +16.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν εξαιρετικός, έχοντας 23 πόντους με 3/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ ο Γιοβέλ Ζούσμαν (13 πόντοι) και ο Οθέλο Χάντερ (10 πόντοι σε 17 λεπτά) ακολούθησαν σε απόδοση.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Γιαμ Μαντάρ (έγινε draft από τους Μπόστον Σέλτικς) με 22 πόντους από 8/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 31 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 28-51, 48-65, 69-85
Χάποελ (Καστρίτης): Κόπερμπεργκ, Τοκότο 4, Τζόουνς 11 (8 ριμπάουντ), Μορ 6 (1), Μαντάρ 22 (8/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άνταμ 3 (1), Άπσο 6 (2), Γιορκ 4.
Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 23 (3/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές), Καλοϊάρο 8 (2), Χάντερ 10, Ντόρσεϊ 2 (1/5 σουτ), Ντιμπαρτολομέο 9 (1), Μπλέιζερ 9 (1), Σαχάρ 3 (1), Ζίζιτς 8, Αλμπέρ, Άτιας, Ζούσμαν 13 (2).